icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Ortodonti-Tel Tedavisi

ortodontiOrtodonti, dişlerde ve baş boyun bölgesindeki iskeletsel yapılarda oluşan ortopedik ve ortodontik problemlerin teşhisi, önlenmesi, durdurulması ve tedavi edilmesiyle ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Ortodontik tedavi; sadece çapraşık dişlerin düzeltilmesi olarak bilinse de, iskeletsel problemler, dudak damak yarıkları, uyku apnesi(OSAS) gibi rahatsızlıklarda da rolü önemlidir. Çocuklarda dudak yeme, parmak emme gibi kötü alışkanlıklar sonucu ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılmasında da önemli rolü olup, çenenin iskeletsel yapısında oluşması muhtemel bozukluklar önlenmiş olur.

Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ortodontik tedaviye başlanmadan önce ağızdaki bütün çürükler tedavi edilmeli, dişeti problemleri ortadan kaldırılmalıdır.
  • Tedavi sırasında ağız hijyenine maximum özen gösterilmelidir. Sabit tedavilerde kullanılan braketler yiyeceklerin ve bakteri plağının tutunması için oldukça uygundur. Bu nedenle her yemekten sonra braketler ve teller ortodontik diş fırçalarıyla özenle temizlenmelidir. Şuna dikkat çekmek isteriz ki braketler çürük yapmaz; ancak tedavi sırasında ağız hijyenine dikkat edilmezse çürüklerin ve dişeti sorunlarının oluşması kaçınılmazdır.
  • Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavidir ve düzenli kontroller gereklidir. Kişinin istekli olması ve düzenli kontrollerini aksatmaması gereklidir.Kullanılan apareyde veya braketlerde kopma, kırılma meydana geldiğinde tedavi olumsuz etkilenir. Bu yüzden böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.