icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Pedodonti

pedoSüt Dişlerinin Önemi Nedir?

Pek çok insan süt dişlerinin değişeceği düşüncesiyle onları önemsemez. Halbuki bu 20 süt dişi bazı görevleri yerine getirmek üzere sürmektedir.

Süt dişlerinin ilk görevi; besinlerin sindirime hazırlanmasını sağlamaktır. Süt dişleri kendilerinden sonra gelecek olan daimi dişler için gerekli yeri korur ve daimi dişler sürerken onlara rehberlik eder.Özellikle çocuklarda sıkça görülen travma gibi dış etkenlere karşı alttaki sürekli diş germini korur.Bununla beraber süt dişlerinin fonasyon üzerinde de etkisi büyüktür. Konuşmanın düzgün bir şekilde gelişmesi süt dişlerinin sağlığına bağlıdır.

Ayrıca süt dişlerinin estetik fonksiyonu da vardır. Çocuk 6-7 yaslarında ön diş kayıplarını arkadaşlarında da gördüğü için normal karşılar ancak erken diş kayıpları psikolojik travmalara neden olabilir.

Dişler Çıkarken Neler Olur?
Bu belirtiler cocuktan cocuga değişmekle birlikte genellikle dişin sürmesinden 1-2 ay önce ortaya çıkar.
Salya Akıtma: Bu dönemde cocukta veya bebekte salya akıtma artar ve buna baglı olarak ağız çevresinde tahrişe bağlı kızarıklık ve catlaklar oluşabilir.
Isırma: Diş çıkaran bir bebek bulduğu her şeyi ısırmaya çalışarak diş etlerini rahatlatmaya calışır.
Ağrı: Dişin sürmesi esnasında dişetine iletilen baskı enflamasyon ve buna bağlı olarak agrıya neden olur. Agrının artması ve devamlı oluşması bebekte huzursuzluğa sebep olur.
Bunların yanı sıra bebekte iştahsızlık, uykusuzluk, ishal ve ateş gibi belirtiler oluşabilir.

Diş Çıkarma Belirtilerini Rahatlatmak İçin:

Bebege çigneyebileceği soğuk yiyecekler verilebilir.soguk yiyecek ve içecekler oda ısısındakilere oranla daha cok ilgisini çekecektir. Bebeğe diş kaşıyıcıları verilebilir. Bunlar yeterli gelmiyorsa da doktorunuza danışarak uygun bir ilaç kullanabilirsiniz.

Çoçukların Dişleri Neden Çürür?

Süt dişlerinin dentin ve minelerinin kalınlıkları daimi dişlerin hemen hemen yarısı kadardır. Ayrıca daimi dişlere göre inorganik içerikleri daha azdır.buna bağlı olarak da daimi dişlere göre çürümeye daha yatkındırlar.

Ayrıca çocuklar agız bakımlarını yetişkinler kadar düzgün yapamazlar. Ebeveynlerin çocuklarını ağız sağlığının korunması ve geliştirilmesi ve ağız bakımı konusunda uygun davranış ve alışkanlıkların oluşturulması konusunda eğitmesi gerekir.

Çocuk erken yaşlardayken aile için bebeğim büyüme gelişimi daha ön plandadir. Aile bebeğin daha iyi besleneceğini düşünerek uyku aralarında süte veya mamaya şeker, bal katarak bebeğe verir. Emzik veya biberonun da bala, reçele batirilarak verilmesi yanlış bir uygulamadır. Bu gibi uygulamalar erken dönemde biberon çürüklerinin oluşmasına neden olur.

Süt Dişi Çürükleri Tedavi Edilmeli Midir?

Süt dişlerinde bulunan yüzeysel çürükler bile komşu dişleri tehdit eder. Süt dişlerindeki çürük ilerleyip sinirlere ulaşır ve kök ucunda iltihaba sebep olarak hem çocukta ağrıya sebep olur, hem de süt dişinin altında bulunan daimi dişi etkileyerek gelişim anomalilerine sebep olur.

Süt dişleri tedavi edilmeyip erken çekilirse de yandaki dişler zaman içinde çekimi yapılan dişin boşluğuna ilerleyecekleri ve boşluğun daralmasına sebep olacakları için çekilen süt dişinin altındaki daimi dişin ya sürememesine ya da çapraşık sürmesine sebep olacaktır. Çürük dişler aynı zamanda ağız kokusuna sebep olur ve çocugun o tarafla çiğneyememesine sebep olur.

Tüm bu durumlar çocuğun ağrıyla erken tanışmasına ve ileriki yaşlarda fobilerinin oluşmasına sebep olacaktır.

Çocukta İlk Dişhekimi Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlk diş hekimi muayenesi çocuğun hayatında bir basamak teşkil eder. Önceden tüm süt dişleri sürdükten sonra yani 2.5-3 yaşlarında ilk muayenenin olması gerektiği düşünülüyordu. Ancak yeni literatür bilgilerine göre hem çok daha erken yaşlarda biberon çürükleri görülebildiği için, hem de ileriki dönemde oluşabilecek komplikasyonların erken fark edilip düzeltilmesi için 1 yasında ilk kontrolün yapılması gereklidir. Bu sayede hem çocukta beyaz önlük fobisi oluşmamış olur hem de anne babaya çocuğun ağız ve diş sağlığı ve beslenmesiyle ilgili faydalı bilgiler verilebilir.

Çürük Oluşumunu Engellemek Mümkün Müdür?

Çürük oluşumunu azaltmaya ve mineyi çürükten korumaya yönelik uygulamalardan ilki fluor uygulamasıdır. Fluor uygulamasının lokal ve sistemik olmak üzere iki yolu vardır. Lokal fluor uygulamaları bizzat dişhekiminin uygulamasıyla olacağı gibi kişi kendisi fluor içeren diş macunları ve gargaralar kullanarak ta dişlerini çürüğe karşı güçlendirebilir. Fluorun sistemik kullanımı da fluor tabletleri ve fluor katılmış içme suyunun kullanılmasıyla da olabilir. Diş hekiminize danışınız.

Çürük oluşumunu azaltmaya yönelik uygulamalardan bir diğeri de fissür örtücüler(sealantlar)dir. Dişlerin çiğneme yüzeylerinde fissür dediğimiz girintiler vardır. Bu girintiler bazen fırçalamayla yeteri kadar temizlenemeyebilir. Bunu önlemek için fissür örtücü denilen maddelerle fissürler örtülerek çürük oluşumu önelenebilir. Bu uygulama koruyucu diş hekimliği açısından oldukça önemlidir.

Biberon Çürüğü Nedir?

Anne sütü ve mamalar doğal olarak şeker içerir. Bu dönemde bebeğin büyüme ve gelişimi aile için daha ön planda olduğu için daha iyi besleneceği düşüncesiyle süte veya mamaya şeker,bal katılır. Bu beslenme uyku arasında veya gece yatmadan önce bebeğe verilirse süt veya mama uzun süre dişlerle temasta kalarak içeriğindeki şeker nedeniyle çürük oluşumuna sebep olur. Özellikle uyku öncesi bebeğin ağız temizliğinin yapılmasına önem verilmelidir. Beslenme sonrası su içirilmesi de önemlidir.

Biberon Çürüğü Oluşumunu Engellemek İçin:

 • Bebeğinize emziğini bala ya da şekere batırarak vermeyin.
 • Mamasına ya da sütüne seker katmayın.
 • Gece biberonla uyuma alışkanlığının önüne geçin.
 • Beslenmesinden sonra temiz ıslak bir tülbentle ağzını silin ve su içirin.

Çocuğunuzda Diş Çürüğünü Azaltmak İçin:

Dişlerini fırçalarken ona yarıdım edin. Dişler sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce en az günde iki kez bir yetişkinin gözetiminde fırçalanmalıdır. Çocuğunuzu erken yaşlarda diş hekimiyle tanıştırın. Çürük oluşumunu önlemek için koruyucu önlemler alınmasını sağlayın. Biberon çürüğüne karşı biberon kullanımında dikkatli olun..

Çocuğunuzun yeterli miktarda fluor almasını sağlayın. Diş hekiminizin önerisine göre fluor içeren tabletlerden, fluor içeren macun ve gargaralardan, diş hekimi tarafından yapılacak olan fluor uygulamalarından faydalanın. Fluorun fazla kullanımı da zararlı olduğu için bu konuda mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Ayrıca çocukların ara öğünlerinde aldıkları abur cubur da şeker ve nişasta içerikleriyle çürük oluşumuna sebep oldukları için çocuğun öğünlerinin düzenli olmasına dikkat edin.

Parmak Emme Nedir, Zararlı mıdır?

Genellikle 5 yaş altı çocuklarda parmak emme alışkanlığı zararsızdır. Fakat 6 yaştan sonra ilk daimi dişleri sürmeye başlar ve hala parmak emme alışkanlığı devam ediyorsa çocuğunuzun çene gelişiminde sorunlara yol açacaktır. Bu dönemde çene kemiği çok yumuşak olduğundan pamak emme esnasında parmağın yaptığı basınçla üst ön dişler ileri itilirken alt ön dişler geri çekilir. ayrıca üst damağında aşırı kubbeleşme oluşturur. Parmak emme alışkanlığın önüne geçme çalışmaları mümkün olduğunca erken başlamalıdır. 5 yaşından sonra çocuğunuz hala bu alışkanlığından vaz geçemiyorsa ilk etapta bir ödül ceza sisteminden faydalanabilirsiniz fakat problem hala çözülemiyorsa diş hekimine başvurmalısınız.Diş hekiminizin hazırlayacağı apareyi çocuğunuzun kullanmasını sağlayarak bu kötü alışkanlığı çözebilirsiniz.

Anne Babanın Dikkat Etmesi Gerekenler:

 • Çocuk erken yaşta sorunları oluşmadan diş hekimiyle tanıştırılmalıdır.
 • anne baba kendi korkularını çocuğa belli etmemeli, diş hekimi ceza ya da korkutma amaçlı kullanılmamalıdır.
 • Diş hekimine getirebilmek için çocuğa rüşvet verilmemelidir.
 • Yapılacak işlemler hakkında çocuğa yapılmayacak diye söz verilmemelidir.örneğin iğne yapılmayacak denmemelidir. Randevudan birkaç gün önce yapılacak işlemler anlayacağı şekilde çocuğa anlatılabilir.
 • Korkusunu yener düşüncesiyle korkusuyla alay edilmemelidir.

FİSSÜR ÖRTÜCÜLER - FİSSÜR SEALANTLAR

pedo

Fissür Sealant Çürük Oluşumunu Nasıl Engeller?

Çocuklar ağız ve diş bakımlarını hergün düzenli olarak yapsalar da dişler üzerindeki girintilere tam olarak ulaşamayabilirler. Yemek artıkları bu dar alanlarda tutunurken bakterilerin üremesi için uygun ortamlar olusur ve diş çürük tehtidiyle karşı karşıya kalır.fissür örtücüler bu girintilerin derinlerine kadar ulaşarak etkin bir tıkama sağlar ve dişler çürüğe karşı korunmuş olur.

Fissür Sealant Nasıl Uygulanır?

Dişler üzerinde aşındırma yapılmadıgı veya minimum düzeyde yapıldığı için hızlı ve rahat bir uygulamadır. Ağrısızdır ve sadece bir seansta tamamlanır.

Fissür Sealant Ne Kadar Süre Ağızda Kalır?

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir maddelerdir. Sert gıdalar ve diş gıcırdatma bu uygulamanın kırılmasına veya düşmesine neden olabilir. Düzenli kontroller yapıldığında, bunlar zamanında tespit edilerek gerekli uygulamalar yapılacaktır. Şuna dikkat çekmek isteriz ki fissür örtücüler sadece koruyucu bir uygulamadır. Çocuğunuz ağız bakımına özen göstermiyorsa hiçbir yöntem çürüğü önleyemez.

Yer Tutucular

pedoSüt dişlerinin erken kaybında alttan gelen daimi dişin düzgün bir şekilde sürebilmesi için gerekli boşluğu korumak, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmesini önlemek amacıyla yer tutucular kullanılır. Böylece oluşması muhtemel çapraşıklıklar önlenmiş olur. Sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşittir. Sabit yer tutucular tek diş kaybında kullanılır ve sabittir. Hareketli yer tutucular birden fazla diş eksikliğinde kullanılır ve takıp çıkarılabilir.

Travmalar

Çocuklar sık sık çarparlar ya da düşerler. Bunun sonucunda hayatları boyunca rahatsız olacakları problemlerle karşılaşabilirler. Özellikle boks, futbol, besketbol, kayak, bisiklet, sörf,skateboard,rollerblades gibi sporları yapan çocuklar risk altındadır. Bu çocuklarda üst çene dişleri üzerine takılan silikon şeffaf bir ağızlık yardımıyla dil dudak ısırma ve yırtılmaları önlendiği gibi bu plak(mouthguard) yastık görevi görerek dişleri de korur.

Darbe sonucu;

 • Eğer ön diş tamamen yerinden fırladıysa: Dişi hemen biraz sütün içine koyun bu mümkün değilse ağızda tükrük içinde tutarak mümkün olan en kısa süre içinde diş hekiminize başvurun. Dişi kesinlikle kurutmayın. En ideali 30 dk içinde tedaviye başlanmasıdır. Eğer şartlar uygunsa diş hekiminiz dişi yerine yerleştirerek gerekli tedaviyi yapacaktır.
 • Eğer ön dişlerinden biri veya birkaçı kırıldıysa: parçaları bulmaya çalışın ve mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde diş hekiminize başvurun. Bu esnada parçaları nemli tutmak önemlidir. Serum fizyolojik,süt ve hatta tükrük içinde tutmanız idealdir. Bu parçalar çok kuvvetli yapıştırıcılar ile (bonding) yerlerine yapıştırılabilirler.
 • Parçaları bulamadıysanız : Kırılan parça küçükse yerine dişle aynı renkte beyaz bir dolgu da yapılabilir. Kırık büyükse ortalama olarak 17 yaşından büyüklerde laminate veneerler veya kronlar düşünülebilir. Fakat daha küçük çocuklarda çene ve diş gelişimi tamamlanmadığından bu tip uygulamalar uygun olmayacaktır. Çocuk büyüyene kadar kırık yeri geçici olarak restore edilerek büyüme gelişimini tamamlaması beklenir.
 • Darbeden sonra herhangi bir problem görünmüyorsa: Mutlaka diş hekimi tarafından detaylı kontrol edilmeli ve röntgenler çekilmelidir.Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile herhangi bir komplikasyona karşı kontrol altında tutulmalı, belirli aralıklarla röntgenleri alınıp öncekilerle kıyaslanmalıdır.