icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Diş Cerrahisi

Çene Cerrahisi

cerrahi 1Çene ve çevre dokularda oluşmuş kist ve benzeri diğer anomalilerin tedavi ve operasyonlarını,gömük yirmi yaş dişlerinin veya gömülü kalmış diğer dişlerin çıkarılma operasyonlarını,apikal rezeksiyon dediğimiz kök ucunda oluşmuş enfeksiyonların dişin çekimine gerek kalmadan alınmasını,implant uygulamaları ve çene eklem rahatsızlıklarının cerrahi operasyonlarını içeren, diş hekimliğinin en titiz çalışma gerektiren alanlarından biridir.

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Kök kanal tedavisi veya rutin tedavilerle tedavi edilememiş dişlerin, kök ucu enfeksiyonlarının dudak veya yanak tarafından dişeti ve kemikten küçük bir açıklık oluşturularak enfeksiyonun kürete edildiği cerrahi girişimdir.Panoramik Diş Sağlığı Polikliniğinde bu işlem ağrısız bir şekilde kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır.

cerrahi

20 Yaş Dişleri

Diş dizisinin en sonunda yer alan,genellikle 17-22 yaşları arasında ağızda görünen,pozisyonuna, bulunduğu yerdeki dokulara zarar verip vermemesine göre ağızda kalmasına veya çekimine karar verilen dişlerdir. Dişeti altında kısmi ya da tamamen gömük kalmış olanlar veya tamemen kemik içinde gömülü olanların çekilmesinde yarar vardır.Panoramik Diş Polikliniğin Antalyada 20 yaş diş çekimleri en son teknoloji ile sorunsuz bir şekilde çekilmektedir.

cerrahi

Yirmi Yaş Dişlerinin Sebep Olabileceği Sorunlar;

 • Dişin gömülü kalmış kronu etrafında ya da kökünde kist oluşumu
 • Çevre dişetindeki iltihap nedeniyle ağrı, ağız açıklığında kısıtlılık,ileri dönemde abse
 • Öndeki dişlere iletilen basınç nedeniyle çapraşıklık
 • Ağız içi veya ağız dışı şişlik
 • ağızda kötü koku

Yirmi yaş dişlerinin çok geride ve pozisyonlarının da kötü olması kişinin ağız bakımı çok iyi olsa bile bu dişlerin temizlenmesini zorlaştır. Sonuçta bu dişler kolay bir şekilde çürümektedir.Bu durum tamamiyle dişin pozisyonuyla alakalıdır. Ayrıca, bu dişlerde bulunan çürükler temasta olduğu 2. Büyük azı dişinin de çürük etkeni mikroorganizmalarla sürekli temasta olmasını sağlar ve bu diş te kısa sürede çürüyebilir.

Yirmi Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmelidir?

Çene gelişimi tamamlanmış bir bireyde,doğru pozisyonuna ulaşamamış yirmilikler fark edildiklerinde çekilmeidir. Bu dişlerin ağrı yapması ya da sorun yapması beklenmemeli. Çürük veya kırık dişlerin çekimi daha zor olacaktır.Abse veya enfeksiyon varlığında müdahale etmek mümkün olmayacak, bir süre antibiyotik kullanımından sonra enfeksiyon baskılandığında çekim mümkün olabilecektir. Ayrıca çekiim nekadar genç yaşta yapılırsa iyileşme de okadar kolay olacaktır.

cerrahi 4

Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Çekim sonrasında bölgeye konulan tamponu 30 dk orada tutmalısınız. Böylece pıhtı oluşacak ve kanama kontrolü sağlanmış olacaktır.
 • Tamponu çıkardığınızda kanama devam ediyorsa tekrar temiz bir tampon koyarak ısırın. Kanama çok fazla ise doktorunuzla irtibata geçin.
 • Anestezi etkisi geçmeden bir şey yiyip içmeyin.ilk gün ağzın diğer tarafını kullanmaya çalışın.
 • Çekim bölgesini dilinizle kontrol etmeyin,dikişleri görebilmek için yanağınızı dudağınızı çekmeyin. Ağzınızı çok fazla açmayın.böyle hareketler kanamayı başlatabilir. Dikişlerde atma veya dişetinde kopma ortaya çıkabilir.
 • 2 gün sigara ve alkol kullanmayın.
 • 24 saat ağzınızı çalkalamayın. Çekim bölgesinde oluşmuş pıhtının uzaklaşmasına sebep olarak yara iyileşmesini geçiktirir ve ağrıya sebep olabilir.
 • Zorluğuna bağlı olarak yüzünüzde şişlik oluşabilir. İlk 24 saat kısa aralıklarla soğuk tampon uygulayın.
 • Doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları tarif edildiği şekilde düzenli olarak kullanın. Beklenmeyen bir etki görülürse lütfen doktorunuzu arayın.