icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Protez

Diş kayıpları sonucu oluşan boşlukların tamamlanabilmesi için kayıp diş sayısı ve pozisyonlarına göre farklı protez tipleri mevcuttur.

Sabit Protezler

Diş kayıplarının hasta tarafından takıp çıkarılamayan , sabit şekilde tasarlanmasıdır. Hasta bu protezleri kendi dişi veya dişleri gibi algılar.

Kuron

Çürük veya travmalar sonucunda dişte meydana gelmiş harabiyet bazen dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük olur. Bu durumda dişin dayanıklı hale getirilip kuvvetlendirilebilmesi için kaplanması gereklidir. Dişin işlev, şekil ve rengini geri kazandıran bu uygulamaya kuron(kaplama) denir.

Köprüler

Protez protez html m45e83d6 protez

Eksik dişler, komşu dişler ayak olarak kullanılmak suretiyle yapılan köprülerle restore edilir. Bu ayak dişlerin de kaplanabilmesi için belli oranlarla küçültülmesi gerekir. Köprüler genellikle metal bir alt yapı ve üzerinde estetiği sağlamak amacıyla porselenden oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde diş renginde olan zirkonyum destekli porselenler veya sadece porselenden oluşan kaplamalarla daha doğal ve estetk sonuçlar elde edilebilmektedir.

Hareketli Protezler

Protez protez html 17dc54a Protez protez html m21629f1

Eksik dişlerin sabit bir protezle tamamlanamayacağı durumlarda uygulanırlar. eksik dişler çenenin bir kısmını oluşturuyorsa yapılan proteze parsiyel protez, çenedeki tüm dişlerin eksik olması halinde yapılana total protez denir.

Protezler görünümünüzü,ısırıp çiğneyebilmenizi, konuşmanızı düzeltecektir. Eksik dişler yerine protez yapılmaz ise dişleriniz eksik dişlerin boşluklarına doğru eğilir, karşıtları olmayan dişler uzar ve böylece ağız yapınız bozulur, çiğnemeniz zorlaşır ve eklem problemleri ortaya çıkabilir.

Hareketli Protezlerin Temizliği

Protezinizi su dolu bir kap içinde yıkayın, böylece düşürürseniz kırılma olmaz. Orta sertlikte bir fırça ile diş macunu veya sabun kullanarak fırçalayabilirsiniz. Çeşitli firmalarca üretilmiş protez temizleme tabletlerini belli aralıklarla kulanabilirsiniz. Gece yatarken protezlerinizi mutlaka ağzınızdan çıkarmalı, su dolu bir kaba koymalısınız. Böylece protez altındaki dokuların tükrükle temizlenmesini ve havalanmasını sağlamış olursunuz.