icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Geleceğin Ortodontik Tedavi Yöntemiyle Tanışın

İnsanların doğuştan çok düzgün bir diş yapısına sahip olması ender rastlanan bir durumdur. Bu yüzden çarpık, seyrek ya da düzensiz dişler birçok kişinin ortak sorunudur. Çene ve yüz sistemiyle uyumlu düzgün sıralanmış dişler psikolojik ve bedensel sağlığın vazgeçilmez bir parçasıyken, bireyin sosyal yaşantısını da doğrudan etkilemektedir. Ortodontik diş problemlerini tedavi etmede en başarılı ve dolayısıyla en çok tercih edilen geleneksel diş telleri ve sabit düzelticiler artık yerini “Şeffaf plaklara” bırakıyor. Şeffaf plak (aligner) teknolojisi modern ortodontiye yeni ölçekler getiriyor. Artık yaş, cinsiyet, meslek grubu ne olursa olsun hiçbir birey kötü görünümlü çarpık dişlerle yaşamak, gülerken eliyle dişlerinin kötü görünümlerini saklamak zorunda değil. Yüksek etki gücüne sahip ve estetik açıdan tamamen şeffaf apareyler iskeletsel bir problemin olmadığı vakalarda çocuk ya da yetişkin her yaşta uygulanabilir.

Telsiz Ortodonti

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf: Şeffaf plaklar neredeyse tamamen görünmezdir, dişlerinize düzeltici bir aparey taktığınızı kimse fark etmez.

Konforlu: Bu plaklarla tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma, yara oluşumu ve rahatsızlık hissi ortadan kalkar. Plak ayrıca hastanın sesine ve konuşmasına da etki etmez.

Kolayca çıkartılabilir: Plakları istediğiniz zaman çıkartılabildiğiniz için dilediğinizi yiyip içebilir, önemli bir toplantı, iş görüşmesi yâda çekimden sonra plağınızı tekrar takıp ortodontik tedavinize devam edebilirsiniz. Plakların yemek sırasında çıkartılabilmesi sabit ortodontik tedavi süresince uyulması gereken beslenme kısıtlamalarını da azaltır.

Hijyenik: Kolaylıkla diş macunu ve diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Plaklar ayrıca ağız ve diş bakımı sırasında da çıkarılabilir. Böylece iyi bir bakımla tedavi sırasında oluşabilecek renklenme, diş çürüğü, ağız kokusu ve dişeti problemlerinin de önüne geçilebilir.

Etkin: Kısa sürede etkin ve gözle görünür sonuçlar. Şeffaf plak tedavisi hastaya sağladığı konfor ve kolaylık sayesinde birçok kişinin ilk tercihi olmaktadır.

Tedavi aşamaları nelerdir?

Şeffaf plak yönteminde, ağızda alınan ölçüler 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hastanın istekleri de dikkate alınarak ideal pozisyonlarına hareket ettirilir. Bu şekilde size ait dijital veriler kullanılarak tedavinizin aşamaları ve son haline ilişkin simülasyon görsellerini bilgisayarda tedavi başında inceleme imkanı bulursunuz. Sonuçlar ortodonti uzmanı tarafından onaylandıktan sonra dişlerde 0.05 mm lik hareket sağlayan şeffaf plakların üretimine geçilir. Çarpıklığın şiddetine ve tedavinin gidişatına göre de bu şeffaf plaklar 2-3 haftada bir değiştirilir. Toplam tedavi süresi ortodontik bozukluğun şiddeti ve hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir.

Normal diş teliyle mi Şeffaf Plakla mı ortodontik tedavi daha kısa sürer?

Geleneksel yöntemlerde de şeffaf plaklarla da dişlere uygulanacak fizyolojik kuvvet sınırları ve kemik dokunun bu kuvvete cevabı aynıdır. Yani tedavi süresini kullanılan yöntemden ziyade kişinin doku cevabı belirler. Fakat şeffaf plaklarla tedavi planı daha başlangıç aşamasında simülasyonlarla yapıldığı için hastaya tedavinin kesin bitiş tarihi baştan söylenebilir.

Uzm. Dr. Dt. Şafak ERKÜN