icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Kanal Tedavi

Endodontik Tedavi (Kanal Tedavisi)kanal tedavisiEndodonti, diş hekimliğinin kök kanal tedavisiyle ilgilenen branşıdır. Endodontik tedavi de; kök kanallarının boşaltılması, genişletilerek temizlenmesi ve doldurulması işlemidir. Endodontik tedavi gereken dişlerde genelde derin çürüklere rastlanır. Bunun haricinde dişe gelen mekanik ve termal travmalar da dişte geri dönüşümsüz iltihabi reaksiyonlara sebep olarak kanal tedavisi ihtiyacı doğurabilir.

Endodontik tedavi dişin her bir köküne ayrı ayrı uygulanır. Dişlerin kök sayısındaki farklılıklar ve enfeksiyonun safhasına göre tedavimizin şekli, kullanılan ilaç ve dezenfektanlar ve uygulanacak seans adedi farklılık gösterebilir.

Neden Kanal Tedavisi?
Dişin kanallarında bulunan canlı doku(pulpa) veya diğer bir değişle sinirlerin vücutta bulunan diğer dokular gibi kendini tamir etme yeteneği yoktur.bu yuzden bu dokular iltihaplanmışsa kanal tedavisi gerekir. Büyük çürükler, daha önce yapılmış derin dolgular, diş kesimi gibi işlemler, dişte oluşan çatlak ve kırıklar çürük varlığı söz konusu olmasa da pulpanın iltihaplanmasına neden olabilir. Eğer iltihaplı pulpanın tedavisi gerçekleştirilmezse ağrıya, abseye ve ileri dönemlerde dişin kaybıyla sonuçlanabilir.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Sıcak ve soğuğa uzun süren hassasiyet
  • çiğneme basıncıyla oluşan ağrı, dişin üzerine basamama
  • Kendi kendine özellikle geceleri başlayan ağrı
  • Dişin renk değiştirmesi, yakınlarındaki şişlik, lenf düğümlerinde hassasiyet şişlik ve ağrı

kanal tedavisiKanal Tedavisi Yapılırken Ağrı Hissedilir mi?

Modern anestezi teknikleriyle tedavi esnasındaki ağrı minimuma veya sıfıra indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün hafif ağrınız ve hassasiyetiniz olabilir. Eğer bu tür şikayetlerininiz olursa diş hekiminiz size uygun bir ağrı kesici önerecektir.

Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Bazı dişlere kanal tedavisi uygun olmayabilir. Dişin kanallarının tıkalı olması, kökünde kırık varlığı, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restorasyonunun mümkün olamayacağı kadar harap olması belli başlı nedenlerdir.

Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü?

Endodontik tedavi dişi öldürür düşüncesi gerçeği yansıtmaz. Dişin içindeki sinirler alındıktan sonra diş termal uyaranlara hissiz hale gelir ancak çene kemiğinden gelen damar ve sinirlerle kemik içinde tutunur ve görevine devam eder. Tedavi sonrası uygun restorasyonun yapılmasıyla rahatça çiğneyebilir ve dişinizi protez ayağı olarak bile kullanabilirsiniz.