icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

Laminate


Laminate veneer kaplamalar tamamen estetik bir uygulama olup temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Çok ince yapıdaki porselen tabakanın diş yüzeyine adapte edilmesi ile uygulanırlar.


Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

  • Bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan, dişlerdeki yapısal renklenmelerde,
  • Dişler arasındaki açıklıkların kapatılmasında (diastema kapama),
  • Özellikle ön bölgedeki kırık veya aşınmış dişlerde,
  • Estetikten uzak ve yapısı bozulmuş sağlıksız dolguların düzeltilmesinde,
  • Dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesinde (ortodontik tedaviye alternatif olarak hızlı bir tedavi seçeneği)


Porselen Lamina nasıl yapılır?

Tedaviye başlamadan önce diş ve dişetlerinin durumu, hastanın profili ve gülümsemesi çok iyi değerlendirilmelidir. Alınacak olan ölçünün hassasiyeti, kişinin gülümseme dizaynının son hali için dişetlerinin sağlıklı olması çok önemlidir, yüksek estetik beklenti olduğundan, öncelikle diş taşı temizliği, küretaj, lazerli gingivoplasti gibi diş eti tedavileri gerekiyor ise yapılır. Eğer diş normalden geride yer alıyor ise aşındırmaya gerek kalmayabilir. Gerekiyor ise anestezi dahi uygulanmadan, dişlerin sadece ön yüzeylerinde çok ince bir tabaka kaldırılır ve lamina porselen'lerin hazırlanacağı asıl ölçü alınır ve bilgisayar destekli sistemler için laboratuar işlemleri başlatılır.


Lamina dişler ışık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler. İleri teknoloji ürünü porselenden üretildikleri ilerleyen yıllarda kullanım sırasında sigara, çay, kahve vb renklendirici gıdalardan dolayı asla sararma ya da renk değişiklikleri göstermezler.Gün ışığında, neon ışıklarında ve fotoğraf flaşında doğal diş efekti verirler. Diş ve diş eti birleşiminde mükemmel bir geçiş sağlanır. Ayrıca dil doğal diş yüzeyine temas ettiği için ağızda yabancı bir madde hissi kesinlikle olmaz.Metal destekli porselen köprülerde oluşabilen diş eti kenarındaki koyu renkli yansıma porselen laminalarda oluşmaz.