Sitede Ara

ANTALYA Diastema Tedavisi (Ayrık Diş)

Diastema, dişlerin arasında olması gerekenden çok daha fazla veya orantısız boşluklar olması durumudur. Genellikle dişlerin genetik olarak fazla küçük olmasından veya çenenin genetik olarak fazla büyük olmasından kaynaklı olarak gerçekleşir.

antalya-ayrik-dis-tedavisi
Formu Doldurun Bize Ulaşın

Diastema Tedavisi Nedir?

Diastema Tedavisi için doğru adrestesiniz! Öncesi-sonrası galerimizi inceleyin ve Panoramik Diş Kliniği’nin en iyi diş hekimleri ile tanışın.

Diastema tedavisi, iki diş arasındaki boşluğun dar olması durumlarında, adeziv restoratif materyallerin kullanımı ile kapandığı tedavi yöntemidir. Aralıklı / Ayrık diş tedavisi olarak da bilinmektedir. Bu boşluklar bazen sadece bir bölgede (iki diş arasında) veya birden fazla bölgede olabilir. Estetik kaygılar oluşturabilen bu diş boşlukları çiğneme ve konuşmada da bazı sorunlara neden olmaktadır.

Diastema için en yaygın tedavi seçenekleri; diş telleri, invisalign , diş implantları , diş bağları, diş kaplamaları ve diş kronları olarak sayılabilir. Diastema diş eti hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıktıysa, tedavi seçeneği olarak ameliyat önerilebilir.

diestema-tedavisi-nedir
Diş Aralıkları Neden Oluşur?

Diş Aralıkları Neden Oluşur? Aralıklı Diş Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Panoramik Diş Kliniği’nde Aralıklı Diş Tedavisi hizmetimiz, kaliteli hizmet anlayışımız ve yaratıcı tasarımlarımızla fark yaratıyoruz. Sizi de özel tasarımlarımızı keşfetmeye davet ediyoruz!

Diş aralıklarının oluşmasında birden çok faktör vardır. Bunlar;

 • Diş çekimi ardından çekilen dişin yerine önünde ve arkasında bulunan dişin kayması
 • Yanlış yutkunma
 • Çene ve diş yapısının birbiriyle uyuşmaması

Komşu iki diş arasında sadece kozmetik bir sorun olmayıp, doku büyümesi, diş eti hastalığı veya sadece kötü bir alışkanlık sonucu oluşan büyük bir boşluğa  sahip olan olan herkes, durumu kontrol ettirmek için doktora gitmesinin ardından diastema kapama tedavisine başlayabilir.

Diastema Tedavi Çeşitleri

 • Diş Yapıştırma: Dişleriniz arasındaki boşluğu kapatmak için diş renginde bir kompozit reçine uygulaması gerçekleştirilebilir. Daha sonra daha doğal bir görünüme kavuşması için dişler şekillendirilir ve parlatılır.
 • Porselen Kaplamalar: Porselen diş kaplamaları, ön diş yüzeylerine kalıcı olarak yapışan özel yapım seramik kabuklardır. Dişlerin arasındaki boşlığun kapanmasını ve daha düzgün bir diş görünümüne kavuşulmasını sağlarlar. 
 • Diş Telleri: Dişler arasında olan boşluk büyükse, dişlerin birbirine yaklaştırmasıiçin diş tellerine veya şeffaf ortodontik hizalayıcılara ihtiyaç duyulabilir. 
 • Frenektomi: Oral frenum, dudağın diş etlerine bağlanmasını sağlayan bir doku bandıdır. Bu doku parçası çok kalınsa, dişlerin birbirinden ayrılması ile bir boşluk oluşturabilir. Frenektomi tedavisi ile bu doku bandı serbest bırakılır. Çoğu durumda frenektomi, diş yapıştırma veya kaplama gibi başka bir kozmetik prosedürle birlikte gerçekleştirilir.
 • Diş Köprüsü: Dişlerin arasındaki boşluk eksik bir dişten kaynaklanıyorsa, diş hekiminin önerisi bir diş köprüsü olabilir. Diş köprüsü tedavisi için boşluğun her iki tarafında iki sağlıklı diş bulunmak zorundadır. Bu dişler, yeni oluşturulacak restorasyon  için çapa görevi görecek şekilde değiştirilecektir.
 • Ortodontik Tedavi: İleri derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde ortodontik tedavilerden yararlanılabilir. Bazı kapanış bozukluklarında çene ameliyatı da gerekli olabilir. Kalıcı bir çözümdür fakat tedavi süreci uzun olabilir.
 • Diş İmplantı:  Tıpkı diş köprüsü gibi, bir implant da eksik bir dişin yerini alabilir. Ancak bir diş implantı ile komşu dişleri değiştirmeye gerek yoktur. İmplant, eksik bir diş kökünün yerini alan dişli bir titanyum posttur. İyileştikten sonra, onu eski haline getirmek ve dişleriniz arasındaki boşluğu kapatmak için bir diş kronu kullanılır.
Diastema Tedavi Çeşitleri
aralikli-dis-estetiginin-avantajlari

Aralıklı Diş Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Antalya Diastema Tedavisi konusunda lider Panoramik Diş Kliniği’nde, kaliteli hizmet ve son teknoloji cihazlarla dolu bir deneyim sizi bekliyor. Ayrık Diş Tedavisi avantajlarımızı keşfedin ve hayalinizdeki gülüşe kavuşun!

 • Konuşmayı Düzeltir: Konuşma yeteneği dilin ağız içerisindeki hareketlerinden oluştuğu için diş ayrık diş yapısı konuşmayı da etkilemektedir.
 • Çürük İhtimalini Azaltır: Ayrık dişlerin arasına besin sıkışması çok olası bir ihtimaldir. Diastema tedavisinden sonra fırça ve diş ipi yardımıyla araya sıkışan besinler daha kolay temizlenebilmektedir. Bu sayede dişte çürük oluşması da engellenmiş olur.
 • Özgüvenin Artmasını Sağlar: Diastema tedavisi sayesinde daha iyi bir diş görünümü elde eden hasta, özellikle gülümserken özgüveninde önemli bir artış hisseder.

Ayrık Diş / Aralıklı Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ayrık diş veya aralıklı diş tedavi sürecinin başında yapılan klinik ve radyolojik muayeneye göre boşluklar analiz edilir. Analize göre dişlerin boyutunun ne kadar genişletileceği belirlenir. Bu analiz ister model üzerinde istenir de hastanın kendi ağzı üzerinde gerçekleştirilebilir. Boyut analizinden sonra dişlere uygun renkte adeziv restoratif materyal seçilir ve hazırlanan demo, hastanın ağzına uygulanır. Bu sayede hasta tedavinin vereceği sonuç hakkında öngörüye sahip olacaktır.  Bu aşamada, sınırlamalar dahilinde, sonucu optimize etmek için dişlerin uzunluğu ve genişliği yeniden ayarlanır ve işleme başlanır.

Diastema Tedavisi Fiyatları

Panoramik Diş Kliniği’nde Diastema Tedavisi, en iyi diş hekimleri ve öncesi-sonrası galerimizle bir araya geliyor. Deneyimli ekibimiz ve uygun fiyatlı tedavilerle hayalinizdeki gülüşe kavuşmanız için çalışıyoruz.

Antalya diastema fiyatları; hastanın diş durumu, tedavi süresi ve tedavi biçimine göre değişkenlik göstermektedir. Net bir fiyat bilgisi almak için diş hekiminden  randevu alarak ilk kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

Antalya Diastema Tedavisinde Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Antalya’da Aralıklı Diş Estetiği konusunda en iyi hizmeti sunan Panoramik Diş Kliniği’nde, estetik diş hekimliği ve çeşitli tasarım seçenekleriyle hayalinizdeki gülüşe kavuşabilirsiniz. Randevunuzu hemen alın ve farkımızı keşfedin!

Antalya Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ağız ve diş sağlığında doğru teşhis, planlama ve tedavinin önemine değer vererek süreci yönetmektedir. Antalya diastema hizmeti veren panoramik diş kliniğinin bünyesinde bulunan uzman doktor kadrosu ve deneyimli personeli, her hastası ile aynı özveriyle ilgilenmekte ve size özel diastema tedavi planlamalarını gerçekleştirmektedir.

diestema-tedavisinin-fiyatları

Gülümseten Google Yorumları

Değerli tecrübelerini bizimle paylaşan tüm hastalarımıza teşekkür ederiz.

Büşra Ç.

google

google

Profesyonel ekip ve hocallarla hızlı veçok pratik çözümlerle yaklaşan mükenmel bir klinik bence insanlar başka yerde zaman geçirmesin gerçekten dogru adres yaptıkları hizmet ve güler yüzden dolayı çok teşekkür ederim ayriyetten fatih hocama teşekkür ediyorum iyiki sizin gibi hekimler var teşekkür ediyorum

KA

Kadri A.

google

google

2014 yılında Esra hanım ile tanıştım orada ilgisi alakası çok güzel. Hastaya güven veriyor. Aynı zamanda Hüseyin bey ve Samed beye de muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

LM

Leyla M.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

E.U

Emine U.

google

google

Hüseyin bey ve Samed beye muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

M.A

Muhammet A.

google

google

Cok Güzel bir saqlik ocaqi.Bashda Hüseyn bey, olmakla hepinize teshekkürler !!! Profesyonel bir Kadronuz var hepsi de güleryüz 👍

K.K

Kenan K.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim

HEKİMLERİMİZ

Dt. Hüseyin GÜREL

Diş Hekimi

Dt. Canan Büyükşengün

Diş Hekimi

Dt. Mustafa Gökhan Koyuncu

Diş Hekimi

Dt. Esra BOZMAZ

Diş Hekimi

Dr.Dt. Ali Gizli
Dr.Dt. Ali Gizli

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Yrd.Doç.Dr. Gülen KAMAK

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Uzm.Dr. Şerife Özbunar Kurt

Ortodontist

Uzm.Dt. Çiğdem BÜYÜKKÖK

Pedodontist

Dt. Ertuğrul AĞCA

Diş Hekimi

Dt. Mehmet Salih Mert

Diş Hekimi

Dt. Kyamran GASANOV

Diş Hekimi

Dt. Engin SAHİNSOY

Diş Hekimi

Dt. Ali Burak IŞIK

Diş Hekimi

Dt. Samet Yılmaz
Dt. Samet Yılmaz

Diş Hekimi

Dt. Abdulveli Karluk
Dt. Abdulveli Karluk

Diş Hekimi

Ayrık Diş Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Merak Ettikleriniz

Diastema (Ayrık Diş) Tedavisi

Diastema tedavisinden sonra İyileşme süresi, ne tür bir diastema kapatma tedavisi uygulandığına bağlıdır. Kişi diş teli takarsa, aradaki boşluğun kapanması 6 aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Ayrık dişin altında yatan nedenin bir diş eti rahatsızlığı olması ve kişinin ameliyat olması durumunda, durumun düzelmesi 2 haftadan bir aya kadar değişiklik gösterebilir. Diş implantı tedavisi ile diastema kapatılması ise iyileşme süresini birkaç güne kadar indirir.

Tedavi sonucunun kalıcılığı, yine uygulanan diastema tedavisinin türüne bağlıdır. Hastanın ayrık diş için ameliyat olması, sonuçların ömür boyu kalıcı olmasına neden olabilir. Ancak, diğer diastema tedavi uygulamalarına durum böyle değildir. Diş dolgularının kalıcılığı 5 yıla yakındır ve bu süreden sonra işlemin tekrar yapılması gerekir. Diş kaplamaları, işlemden sonra ne kadar kuvvet veya travmaya maruz kaldığına bağlı olarak yaklaşık 7-15 yıl kadar biraz daha uzun süre dayanır.

Diş aralıkları dişlerin büyüklüğü ve diş arkının uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.