Sitede Ara

PANORAMİK DİŞ KLİNİĞİ

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş eti hastalığı, diş etlerinin kızarması, şişmesi, ağrıması, kanaması ve ya çekilmesi durumlarını içerir. Çok yaygın bir hastalık olması nedeniyle gerektiği kadar önemsenmeyen diş eti hastalıkları, bir diş hekimi tarafından kontrol edilmez ise ciddi hasarlara yol açabilir.

antalya-dis-eti-hastaliklari
Formu Doldurun Bize Ulaşın

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Antalya’daki En İyi Periodontoloji Tedavi Hizmeti için Panoramik Diş Kliniği’ne hoş geldiniz. Diş eti hastalıkları tedavisinde son teknoloji cihazlarımızla kaliteli ve özenli bir şekilde tedavi edilmektedir.

Dişlerin çevre dokularını inceleyen bilim dalı periodontoloji, bu dokularda çeşitli sebeplerden meydana gelen çeşitli hastalıklara da periodontal hastalıklar denir.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis)

Periodontoloji, diş eti hastalıklarının ve bozukluklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun kaybı anlamına gelir ve tedavi edilmezse sonunda diş kökünün açığa çıkmasına neden olabilir. Diş eti hastalıklarının bir sonucu olarak diş etleri çekildiğinde, kökleri de dahil olmak üzere dişin altında yatan yapının çoğu ortaya çıkmış olur. 

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması, diş eti hastalığının bir belirtisi olabilir. Devamlı olan diş eti kanaması, dişlerde oluşan plaklardan kaynaklanabilir. Ayrıca ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Diş etlerinizden, ağzınızdan veya diş yuvalarınızdan gelen kanamanın nedenleri farklı olabilir. Bunlara diş eti hastalığı , ağız koşulları, diş tedavisi, diş ameliyatı veya diş yaralanması dahildir.

Diş Eti İltihabı (Gingivitis)

Gingivitis, diş etlerini şişmesi ve kızarmasıdır. Diş fırçası ve diş ipi ile temas ettirildiğinde kanama durumunun gerçekleşmesidir. Birkaç gün içerisinde kendi kendine geçen diş eti iltihabı eğer 4-5 günden daha uzun sürerse mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız. Diş eti iltihabı tedavi edilmediği takdirde daha büyük sonuçlar daoğabilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları Tedavi Çeşitleri

Diş eti hastalıkları, sorunun boyutuna ve sürece göre ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde tedavi edilebilir.

Ameliyatsız Diş Eti Tedavileri

Profesyonel Diş Temizliği:

Geleneksel bir diş muayenesi sırasında diş yüzeyinde biriken ve sertleşen plak ve tartarın temizlenmnesi işlemidir. Plak ve tartar biriktiğinde ancak profesyonel yöntemlerle temizlenebilir. Bazı diş eti hastalığı belirtileri için diş hekiminiz tarafından yılda ikiden fazla profesyonel diş temizliği önerilebilir.

Ölçekleme ve Kök Düzeltme:

Bu, lokal anestezi altında yapılan, derin temizlik, cerrahi olmayan bir işlemdir. Sertleşmiş plak ve tartar (diş taşı) diş eti çizgisinin üstünden ve altından kazınarak uzaklaştırılır . Ayrıca diş kökündeki pürüzlü olan bölümler (planya) pürüzsüz hale getirilir. Pürüzlü noktaların yumuşatılması ile diş eti bakterileri yok olur ve diş etlerinin dişlere yeniden yapışması için temiz bir yüzey sağlanır.

dis-eti-hastaliklari-tedavi-cesitleri
cerrahi-dis-eti-tedavileri

Cerrahi Diş Eti Tedavileri

Flep Ameliyatı/Cep Küçültme Ameliyatı:

Flep operasyonu sırasında diş etleri geriye doğru çekilir ve dişte oluşan tartar çıkarılır. Bazı durumlarda, hasarlı kemiğin düzensiz yüzeyleri düzeltilir ve böylece hastalığa neden olan bakterilerin saklanabileceği alanları sınırlar. Daha sonra diş etleri, doku dişin etrafına sıkıca oturacak şekilde yerleştirilir. 

Kemik Greftleri:

Kemik greftleri kendi kemiğinizin, sentetik kemiğinizin veya bağışlanmış kemiğinizin parçalarını kullanır. Greftler, periodontal hastalık tarafından tahrip edilen bölgelerde kemiğin yerini alır ve kemiğin yeniden büyümesine yardımcı olur. Bu, dişlerin kemiğe güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar. 

Yumuşak Doku Greftleri:  

Bu prosedür, ince diş etlerini güçlendirir veya diş etlerinin çekildiği yerleri (diş kökünün açıkta olduğu alanlar) doldurur. Çoğunlukla ağız çatısından alınan aşılı doku daha sonra yerine dikilir.

Kılavuzlu Doku Rejenerasyonu:

Dişlerinizi destekleyen kemik yok edildiğinde gerçekleştirilen bu prosedür, kemik ve diş eti dokusunun büyümesini uyarır. Flep ameliyatı ile birlikte yapılan, kemik ve diş eti dokusu arasına küçük bir ağ benzeri kumaş parçası yerleştirilir. Bu, diş eti dokusunun kemiğin olması gereken alana büyümesini önleyerek kemiğin ve bağ dokusunun dişleri daha iyi desteklemek için yeniden büyümesini sağlar.

Kemik Cerrahisi:

Kemik cerrahisi, orta ve ileri düzeyde kemik kaybı nedeniyle kemikteki sığ kraterleri düzeltir. Flep ameliyatı sonrasında kraterleri azaltmak için diş çevresindeki kemik yeniden şekillendirilir. 

Diş Eti Tedavisi Fiyatları

Panoramik Diş Kliniği’nin Diş Eti Tedavisi ile Gülüşünüzdeki Değişimi Keşfedin! En iyi diş hekimleri ve uygun fiyat seçenekleriyle diş sağlığınızı güvence altına alın.

Antalya diş eti tedavisi fiyatları, hastanın diş durumu ve tedavi süresine göre değişkenlik göstermektedir. Net bir fiyat bilgisi almak için diş hekiminizden randevu alarak ilk kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

Antalya Diş Eti Tedavisinde Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Panoramik Diş Kliniği’nde diş eti hastalıklarının tedavilerinde en son teknoloji cihazlarımızla sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz. Hemen bizimle iletişime geçin ve gülüşünüzü güzelleştirin.

Antalya Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ağız ve diş sağlığında doğru teşhis, planlama ve tedavinin önemine değer vererek süreci yönetmektedir. Antalya periodontoloji tedavi hizmeti veren panoramik diş kliniğinin bünyesinde bulunan uzman doktor kadrosu ve deneyimli personeli, her hastası ile aynı özveriyle ilgilenmekte ve size periodontoloji tedavi planlamalarını gerçekleştirmektedir.

antalya-dis-eti-tedavisi-fiyatlari

Gülümseten Google Yorumları

Değerli tecrübelerini bizimle paylaşan tüm hastalarımıza teşekkür ederiz.

Büşra Ç.

google

google

Profesyonel ekip ve hocallarla hızlı veçok pratik çözümlerle yaklaşan mükenmel bir klinik bence insanlar başka yerde zaman geçirmesin gerçekten dogru adres yaptıkları hizmet ve güler yüzden dolayı çok teşekkür ederim ayriyetten fatih hocama teşekkür ediyorum iyiki sizin gibi hekimler var teşekkür ediyorum

KA

Kadri A.

google

google

2014 yılında Esra hanım ile tanıştım orada ilgisi alakası çok güzel. Hastaya güven veriyor. Aynı zamanda Hüseyin bey ve Samed beye de muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

LM

Leyla M.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

E.U

Emine U.

google

google

Hüseyin bey ve Samed beye muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

M.A

Muhammet A.

google

google

Cok Güzel bir saqlik ocaqi.Bashda Hüseyn bey, olmakla hepinize teshekkürler !!! Profesyonel bir Kadronuz var hepsi de güleryüz 👍

K.K

Kenan K.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim

HEKİMLERİMİZ

Dt. Hüseyin GÜREL

Diş Hekimi

Dt. Canan Büyükşengün

Diş Hekimi

Dt. Mustafa Gökhan Koyuncu

Diş Hekimi

Dt. Esra BOZMAZ

Diş Hekimi

Dr.Dt. Ali Gizli
Dr.Dt. Ali Gizli

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Yrd.Doç.Dr. Gülen KAMAK

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Uzm.Dr. Şerife Özbunar Kurt

Ortodontist

Uzm.Dt. Çiğdem BÜYÜKKÖK

Pedodontist

Dt. Ertuğrul AĞCA

Diş Hekimi

Dt. Mehmet Salih Mert

Diş Hekimi

Dt. Kyamran GASANOV

Diş Hekimi

Dt. Engin SAHİNSOY

Diş Hekimi

Dt. Ali Burak IŞIK

Diş Hekimi

Dt. Samet Yılmaz
Dt. Samet Yılmaz

Diş Hekimi

Dt. Abdulveli Karluk
Dt. Abdulveli Karluk

Diş Hekimi

diş-eti-tedavisi-hakkinda-merak-edilenler

Merak Ettikleriniz

Diş Eti Hastalıkları

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş etleriniz kanıyorsa, diş eti hastalığının belirtisi olabilir. Bu, dişlerinizde ve diş etlerinizde plak biriktiğinde olur.

Plak dişler üzerinde birikmeye ve sertleşmeye bırakıldığında periodontal hastalık oluşmaya ve ilerlemeye başlar. Bu durum tedavi edilmediğinde çenede hasara ve hatta diş kaybına neden olabilir.

Diş eti rahatsızlığı, genelde kendini kırmızı ve şişmiş diş eti görüntüsü ile belli eder.  Bunun yanında rahatsız diş etleri, diş ipi, kullanımı ve fırçalama sırasında kanayabilir.

Diş etlerinin çekilme nedenlerinin başında ağız içi enfeksiyonları gelir. Bunlar dokulara ve dişlere büyük zarar verir. Bazen kalıtsal faktörler etkili olmaktadır. Yanlış yapılan diş fırçalama işlemleri ve yetersiz bakımlarda dişlere büyük zararlar verir. Ayrıca kötü alışkanlıklar olan alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerde diş etlerine büyük zararlar vermektedir. Geceleri uyurken bilinçsizce yapılan diş gıcırdamaları ve dişleri sıkmak diş etlerine zarar verir. Bazen de ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklerde diş etlerine zarar vermektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı diş eti problemleri yaşanmakta ve rahatsızlık vermektedir.

Diş eti tedavileri için alanında başarılı uzmanlardan destek almak gerekir. Aksi halde diş kayıplarının bile yaşandığı diş eti hastalıkları kişilere büyük zararlar vermektedir. Erken teşhis ile hemen diş hekimlerine başvurmak gerekir. Diş hekimleri tarafından sorunlu bölgeler temizlenir ve bu sırada diş köklerinde bulunan plak gibi zararlı bakteriler çıkarılarak diş kökleri daha düzgün hale gelerek bakteri tutması zorlaşır. Bazen de diş hekimleri tarafından kişilere antibiyotik tarzı ilaçlar da verilmektedir. Sizlerde dişlerinizin sağlığı açısından kaliteli hizmetler almak isterseniz kurumumuza gelerek bizlerden her türlü yardım ve desteği alabilirsiniz.