Antalya İmplant Tedavisi

Diş implantı sağlıklı ve doğal görünen bir diş tedavisidir. Eksik dişlerin fonksiyon ve estetiği yeniden kazandırmak adına çene kemiği içerisine küçük bir vida yerleştirilir. Diş implantının yapılabilmesi için kemik yapısının ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Bunun için implant uygulaması öncesinde çene kemiği ve diş etleri dikkatli bir şekilde muayene edilir. Çene röntgeni , 3 boyutlu diş tomografisi çekilir; çene kemiği yüksekliği/ genişliği ve kemik yoğunluğu ölçüldükten sonra sonuçlar ayrıntılı bir biçimde incelenip en uygun tedavi uygulanır.

Diş implantı uzun süredir kullanılmakta olan başarılı bir tedavi yöntemi olması dışında yaşam kalitesini arttırır sağlıklı dişlerle benzer biçimde rahat bir kullanıma sahiptir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi eksik dişin kök kısmına küçük vida şeklindeki titanyum parçaların yerleştirilmesi işlemidir. Doktorlar tarafından steril biçimde ve lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda genel anestezi de gerekmektedir. Yerleştirilen vidanın kemiğe kaynaması tamamlandıktan sonra  İmplant doğal dişlerle uyumlu olacak şekilde özel olarak üretilen kaplama  tamamlanır.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Uygulanan tedavinin içeriğine ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermekle beraber çoğunlukla 1-2 saatlik bir sürede tamamlanır. Ortalama 2 ila 4 ay gibi bir sürede kalıcı protezlerde yerine takılarak tedavi tamamlanır.

İmplant tedavisi ağrılı mıdır?

Diş implantı uygulama sırasında uygulanan lokal anestezi nedeniyle herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında ise 1-2 gün bir sızı söz konusu olur ancak verilen ağrı kesiciler ile ağrı giderilir. Genellikle hastalar 3 gün sonrasında ağrı hissetmezler.

İmplantın avantajları nelerdir?

  • Eksik dişeleri tedavi ederken sağlam komşu dişleri kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.
  • Gerçek dişle görünüm ve kullanım açısından birebir benzerlik gösterir.
  • Çiğneme rahatlığı sağlar.
  • Protezi sabit tutar.

İmplant tedavisi herkese uygulanabilir mi?

İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın kemik gelişimini tamamlamış, yeterli kemik oranı ve yoğunluğuna sahip olması gerekir. Hastalar da implantı yerleşirecek kemik yapısı bulunmaması durumunda yapay kemik oluşturulabilir. Ancak yerleştirilecek olan vidaların belli bir uzunluk ve genişliği bulunmaktadır çene kemiğinin de bunu alabilecek genişlikte olaması ve tabi ki de hastanın bu işleme engel olacak herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekir.

Vücudum implantı reddetme ihtimali nedir?

İmplantlar titanyumdan yapılırlar ve vücudun bunu reddetme ihtimali söz konusu değildir . Ancak İmplant uygulamasının % 100 başarı oranı olduğuda söylenemez. Cerrahi işlem sonrasında meydana gelebilecek olan bir enfeksiyon veya ağız bakımının düzgün yapılmaması durumunda implantı kaybetmek mümkündür. Bu nedenle implantın başarı oranı %98- %99 civarıdır.

Sigara kullanımı durumunda sağlıklı insanlara oranla implantın düşme riski % 20 daha fazladır.

Neden implant uygulamasını tercih etmelisiniz?

Dişin çekildikten sonra dişin bulunması bölgede kemik ve dişetin de azalma meydana gelir. İmplant yapılarak bu azalmanın önüne geçilmiş olur. Diş implantı öncesinde eksilen dişin yerine  köprü ve damak protezleri kullanılıyordu. Köprü işleminde eksik dişe komşu dişler kesilerek porselen köprü işlemi uygulanıyordu. Bu işlemde hasta en az 2 dişini kestirmek durumunda kalıyordu. Damak protezinde ise dişe etine baskı yapaması için akrilden bir parça kullanılıyordu. Ancak implantta bu durumlar söz konusu olmuyor. Ne diş etine baskı yapılıyor nede sağlam dişler kesilmek zorunda kalınıyor. Çok daha rahat kullanıma sahip olan bir uygulama .

İmplant diş çekiminden ne kadar sonra uygulanır?

İmplant uygulaması hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir.

Bazı durumlarda diş çekiminin hemen ardından uygulanırken bazı durumlarda ise diş çekiminden 4-8 hafta sonrasında uygulanır.

Alt ve üst çenenin durumuna göre 3 ay veya 6 ay sonrasında da uygulanabilir.

İmplant sonrası ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?

İmplant uygulama sonrası ilk bir kaç gün çok önemlidir.Bu süre içerisinde dikkatli olmak gerekir. Uygulama yapılan bölgeye baskı uygulanmamalı , gargara yapılmamalı, fırça veya diş ipi kullanılmamalıdır. İmplantlı bölge temizlenmek istendiğinde nemli bir pamuk ile nazikçe silinmelidir.

İmplant sorarası beslenme nasıl olmalıdır?

 Vida yerleştirme işleminden protezin takılacağı 2-6 aylık süreye kadar aşırı sıcak/ soğuk veya sert gıdalar tüketilmemeli. mümkün olduğunca ılık ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir.

Mini implant nedir avantajları nelerdir?

Mini implantlar klasik implantlara göre daha küçüktürler. Genelde 2mm civarıdır.

Ekonomiktir, diş etine kesik atmadan takılabilirler, tek seanta protezin üzerine kaplama yerleştirilebilir,implant sonrası şişlik ,ağrıma veya kanama olmaz.