Sitede Ara

ANTALYA Protez Diş (Diş Eksikliklerinin Tedavisi)

Birden fazla eksik dişleriniz varsa, protezler doğal dişlerinizin görünümünü ve işlevini eski haline getirme görevi görür.Farklı çeşitlilikte bulunan protez dişlerden hangisinin sizin için uygun olduğuna doktor kontrolü muayene sonrası karar verilmektedir.

antalya-protez-dis-2
Formu Doldurun Bize Ulaşın
protez-dis-tedavisi-nedir

Protez Diş Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Protez Diş Tedavisine Başvurulmalı?

Protez diş, ağız bütünlüğünü sağlamak ve diş eksikliklerini tamamlamak için yerleştirilen yapay dişlerdir. Çeşitli nedenlerden kaybettiğiniz dişlerinizi yerine koymak, estetik ve fonksiyonel açıdan iyileştirme sağlamak için protez dişler önemlidir. Diş protezi genellikle diş kayıpları, diş eti hastalıkların tedavi edilme sürecinde hastanın kaybolan fonksiyonlarını tekrar kazandırmak ve estetik bir görünüm sağlamak amacıyla uygulanan tedavi şeklidir.

Protetik Diş Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

 • Kısmi diş eksikliği bulunan ve bütün dişlerini kaybetmiş kişilere,
 • Fiziksel ve kimyasal olarak deforme olmuş dişlere
 • Dişler arasında bulunan pozisyon bozukluğu, dizilimsel sorunlara sahip kişilere protetik diğer bir adıyla protez diş tedavisi uygulanır.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir? Protez Dişler Nasıl Kullanılır?

Diş kaybının boyutu ve doktor muayenesi sonrası sizin için en iyi protez seçilir ve uygulama gerçekleştirilir. Protez diş çeşitleri 3 

Protez diş çeşitleri 3 kısıma ayrılmaktadır bunlar:

1. Sabit Protezler 

Sabit protez, diş ağız içerisine sabitlenerek kullanılan protez çeşididir. Takıp çıkarılabilme özelliği bulunmamaktadır.Sadece tek bir diş eksikliğinde kullanılabildiği gibi birden fazla sayıda diş eksikliği olduğunda da kullanılabilir.Ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin kesilmesi (küçültülmesi) ile laboratuvarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protez çeşididir. 

Sabit protezler de kendi içerisinde  köprü, kron, kaplama kısımlara ayrılmaktadır.   

Tek Kron Kaplama Protez

Tek kron kaplama protez, kırılmış, incelmiş ya da renk bozukluğu olan dişleri eski haline getirmek, estetik gülüş sağlamak ve daha da sağlamlaştırmak için kullanılır. Kronlar  dişte küçültme işlemini takiben alınan ölçüyle, metal destekli porselen veya tam seramiklerden (zirkonyum, empress) elde edilir.  Tek kron kaplama protez tedavi süresi 3 saans şeklinde 1 haftada gerçekleşmektedir. 

Diş Üstü Sabit Protez

Ağız içinde birkaç diş ya da diş kökü bulunduğunda diş üstü protez yöntemi kullanılır. Protezler var olan diş ya da diş köklerinin üzerine yerleştirilir.

protez-dis-cesitleri-nelerdir
protez-disler-nasil-kullanilir

2. Hareketli Protezler

Takma diş olarak da bilinen hareketli protezler, ağız içinde sabit kalmayan protez çeşididir. Daha çok ileri yaşlarda tercih edilmekle beraber, hiç dişi olmayan veya kısmen dişi olan hastalarda tercih edilen protez çeşididir. Hareketli protezler kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar;

Parsiyel (Kancalı/Bölümlü/Modern) Protezler

Parsiyel protezler sadece birkaç diş eksiği bulunma durumunda, eksik olan dişlerin  yerine kullanılan takıp çıkarabilme özelliğine sahip protez çeşididir. Akrilik malzemeden üretilen kancalı protezler ana dişlere kancalar ile tuttıırulur. Günümüzde estetik açıdan çok tercih edilmesede hali hazırda uygulanan protez yöntemidir.

Hassas Bağlantılı (Çıtçıtlı) Protezler

Hassas bağlantılı protezler diş eksikliğinin çok olduğu ve sabit protezin uygulanmadığı durumlarda tercih edilen protez çeşididir. Dişlerde hazırlanan gizli tutuculardan dolayı çıtçıtlı protez olarak da bilinmektedir. Kancalı protezlere göre daha estetik bir görünüm sunar.

Total (Tam) Protez

Total ya da tam diş protezler çürük, travma, kemik erimesi gibi sebeplerden tüm diş kaybının yaşandığı durumlarda alt ve üst çeneye yerleştirilen hareketli protezlerdir. 

İmmediat Protezler

İmmediat protezler ana dişlerin tümünün çekilmesi gerektiği zaman dişsiz kalmamak adına geçici olarak uygulanan protez çeşididir. Dişler çekilir çekilmez hemen uygulanan immediat protezler, iyileşme sağlandığında hastanın sürekli olarak kullanacağı protezler kullanılmaktadır.

3. İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü protezler implantın üzerine yerleştirilen implant çeşididir.Hem sabit hem hareketli olarak hazırlanabilen protez çeşididir. Hareketli implant üstü protez ağız içerisinde hiç dişi olmayan kişilerde uygulaması gerçekleşir. Sabit olanlar ise bir yada birden fazla dişe uygulanan porselen kronlardır. Yapay diş kökü olan implant diş kökü yerine titanyum vidalar yerleştirilerek uygulanır. 

implant-ustu-protezler
protez-dis-tedavisinin-avantajlari

Protez Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Özgüven artışı
 • Konuşma ve çiğneme fonksiyonlarda iyileşme
 • Hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılır
 • Estetik olarak görünümde iyileşme
 • Protez uygulamalarıyla hastanın ağız sağlığı düzeltilerek hastanın psikolojik olarakta kendini iyi hissetmesi sağlanır.

Protez Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 • İlk muayene sonrası hastanın diş durumu, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda proteze karar verilir.
 • Eksik dişin yerine uygun olarak protez hazırlanır
 • Hazırlanan protez kişinin doğal diş rengi ve kemik rengine uygun bir şekilde tasarlanır.

Protez Diş Fiyatları

Antalya protez diş fiyatları; uygulama gerçekleşecek protez çeşidi ve tedavi süresine göre değişkenlik göstermektedir. Net bir fiyat bilgisi almak için diş hekimimizden randevu alarak ilk kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

Antalya Protez Diş Tedavisinde Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Antalya Panoramik Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ağız ve diş sağlığında doğru teşhis, planlama ve tedavinin önemine değer vererek süreci yönetmektedir. Antalya protez diş tedavi hizmeti veren panoramik diş kliniğinin bünyesinde bulunan uzman doktor kadrosu ve deneyimli personeli, her hastası ile aynı özveriyle ilgilenmekte ve size özel protez diş tedavi planlamalarını gerçekleştirmektedir.

antalya-protez-dis-fiyatlari

Gülümseten Google Yorumları

Değerli tecrübelerini bizimle paylaşan tüm hastalarımıza teşekkür ederiz.

Büşra Ç.

google

google

Profesyonel ekip ve hocallarla hızlı veçok pratik çözümlerle yaklaşan mükenmel bir klinik bence insanlar başka yerde zaman geçirmesin gerçekten dogru adres yaptıkları hizmet ve güler yüzden dolayı çok teşekkür ederim ayriyetten fatih hocama teşekkür ediyorum iyiki sizin gibi hekimler var teşekkür ediyorum

KA

Kadri A.

google

google

2014 yılında Esra hanım ile tanıştım orada ilgisi alakası çok güzel. Hastaya güven veriyor. Aynı zamanda Hüseyin bey ve Samed beye de muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

LM

Leyla M.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

E.U

Emine U.

google

google

Hüseyin bey ve Samed beye muayene oldum. Ekip çok ilgili ve her sorunuzu anlayışla karşılayıp sakince cevap veriyorlar. Bir çok arkadaşımı gönderdim Esra hanıma hepsi çok memnun ayrıldı. Teşekkürler 🙏

M.A

Muhammet A.

google

google

Cok Güzel bir saqlik ocaqi.Bashda Hüseyn bey, olmakla hepinize teshekkürler !!! Profesyonel bir Kadronuz var hepsi de güleryüz 👍

K.K

Kenan K.

google

google

Tertemiz, güler yüzlü, çok ilgili bir yer. Doktorların hepsi çok ilgili ve işinin ehli. Tüm diş tedavilerimiz için buraya geliyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim. Çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederim

HEKİMLERİMİZ

Dt. Hüseyin GÜREL

Diş Hekimi

Dt. Canan Büyükşengün

Diş Hekimi

Dt. Mustafa Gökhan Koyuncu

Diş Hekimi

Dt. Esra BOZMAZ

Diş Hekimi

Dr.Dt. Ali Gizli
Dr.Dt. Ali Gizli

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Yrd.Doç.Dr. Gülen KAMAK

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

Uzm.Dr. Şerife Özbunar Kurt

Ortodontist

Uzm.Dt. Çiğdem BÜYÜKKÖK

Pedodontist

Dt. Ertuğrul AĞCA

Diş Hekimi

Dt. Mehmet Salih Mert

Diş Hekimi

Dt. Kyamran GASANOV

Diş Hekimi

Dt. Engin SAHİNSOY

Diş Hekimi

Dt. Ali Burak IŞIK

Diş Hekimi

Dt. Samet Yılmaz
Dt. Samet Yılmaz

Diş Hekimi

Dt. Abdulveli Karluk
Dt. Abdulveli Karluk

Diş Hekimi

protez-dis-sss

Merak Ettikleriniz

Protez Diş

Protez dişlerinizi kimyasal deterjanlarla sakın temizlemeye çalışmayın. Bunun yerine protez temizleme tableti alarak haftada 2 kez sabaha kadar bekleterek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Protez dişlerin kullanım ömrü çoğunlukla 15-20 yıl olmakla beraber buz sizin protez dişinize nasıl baktığınızla doğru orantılıdır. Bununla beraber kişinin ağız yapıları zamanla değişmekte, protezlerde bu yüzden gevşeme olabilmektedir. Bu da çiğneme fonksiyonunu etkilemekte ve diş etlerine zarar verebilmektedir. Bu noktada senede bir kere muayene olabilirsiniz.

Protezlere hızla alışabilmek için ilk zamanlar, protezin yemek sonrası temizlenip hemen takılması ve geceleri çıkarılmaması önerilir. Alıştıktan sonra protezin oturduğu yumuşak dokuların dinlenebilmesi için gün içinde yalnız kaldığınız zamanlarda veya geceleri protezleri çıkarmalısınız

Sabit diş protezleri günde iki kez düzenli şekilde fırçalanmalıdır. Ayrıca sabit takma dişlerin temizliğinde arayüz fırçası ya da diş ipi de kullanılmalıdır.

Gün içinde protez arasına giren ve sizi rahatsız eden yiyecek artıklarını temizlemek için diş protezi ılık suyla temizlenmelidir .Kaynar veya aşırı sıcak su protezin eğrilip şeklinin bozulmasına ve ağzınıza düzgün şekilde yerleşememesine sebep olabilir. 

1 saat sonra yemek yiyebilirsiniz.

Protez dişler takıldıktan sonra, ağzınızda onları hissetmek ilk başlarda garip hissettirebilir.. İlk bir veya iki gün boyunca protezleri ağzınızda çok ağır veya büyük hissedebilirsiniz. Bu normal bir duygu olsa da, kısaca, diliniz, ağzınız ve yüz kaslarınız protez dişe zamanla alışacaktır.