Çene Eklemi Hastalıkları

Sağlıklı bir birey çene eklemini günde yaklaşık 2 bin kere kullanır. Vücuttaki en çok kullanılan eklemlerden biri olması nedeniyle de kolaylıkla ekleme bağlı rahatsızlıklar gelişebilir.

Tanı ve Uygulama

Eklem hastalıklarında tanı çoğunlukla muayene ile konulsa da Röntgen, MRI gibi görüntüleme teknikleri de doğru teşhis açısından son derece önemlidir.

Eklem problemleri çeşitli kas ağrılarından, hastanın ağzını açamayacak duruma gelmesine kadar çok çeşitli şekillerde olabilir. En göze çarpan şikayetler hareket sırasında eklemden sesler gelmesi, konuşma sırasında alt çenenin kayma hareketleri, kulak çınlamasıdır.         

İnsan vücudu bir bütün ve çene eklemi de bunu bir parçası olduğu için eklem rahatsızlıklarının nedeni sadece ağız diş çevresi olmayabilir.Nedenleri arasında

  • Diş sıkma, gıcırdatma
  • Omurgayı da etkileyen duruş bozuklukları
  • Ortodontik veya iskeletsel anomaliler
  • Farklı çiğneme ve beslenme alışkanlıkları
  • Psikiatrik ve duygu durum değişiklikleri
  • Tedavi kaynaklı ya da diğer travmalar
  • Tırnak yeme, ağız solunumu, pipo kullanımı gibi alışkanlıklar
  • Birtakım hastalıklar sayılabilir

Geniş bir etken skalasına sahip bu problemde çeşitli tedavi seçenekleri olmakla birlikte en önemli nokta doğru bir teşhisin konulmasıdır. Bu amaçla da konusunda uzman, eklem ve biyolojik yapıların mekanik ve fiziksel özelliklerine hakim multidisipliner bir ekip, bir arada ve koordineli bir şekilde çalışmalıdır. Hastanın tedavi sürecinde hekimi tarafından doğru bilgilendirilmesi ve üzerine düşenleri yapabilmesi de tedavinin başarısını oldukça arttırır. Kullanılan tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi, medikasyon, eklem içi enjeksiyonlar, psikiatrik destek, eklem splint ve ısıma plakları, protetik rehabilitasyonlar, botoks uygulamaları sayılabilir. Hastalığın tipine ve şiddetine göre kişiye özel bir tedavi planı oluşturularak yaşam kalitesi arttırılacaktır.

Randevu Alın

0 242 259 22 66

Eğer dişlerinizde sarılık ya da kötü bir nefes kokusu mevcutsa uzman doktorlarımız sizler için en hızlı müdaheleyi yapacatır.

Randevu Alın