Çocuk Diş Hekimi

 

Çocuk Diş Hekimi
Çocuk Diş Hekimi

Çocuk Diş Hekimi

 

Pediatrik diş hekimliğinde 0-14 yaşındaki bir çocuğun süt dişleri esas olarak 7-12 yaş arasındaki süt dişlerini tedavi etmek için kullanılır. Hastaları hazırlayan bir grup uzman bu uygulamaları yürütme konusunda uzman ve çocuk diş hekimi konusunda deneyim sahibi olan çocuk diş hekimleri büyük avantajlara sahiptir.

Çocuk diş sorunları birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Aşırı şeker tüketme, aşırı süt içme, diş fırçalamama vb. Birçok sebepten dolayı bu sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun için düzenli bir şekilde çocuk hekimine gözüküp uygun tedaviyi olmalıdır.

 

Çocuk Diş Hekimi Nedir ?

Çocuk diş hekimliği (Pediatrik Diş Hekimliği), 0-14 yaşındaki bir çocuğun ana ve daimi dişlerini korumak ve diş çürüğü, travma, kalıtım ve benzeri faktörlerin neden olduğu bu diş problemlerini ortadan kaldırmak için ayrılmış bir bölümdür.

Pediatrik diş hekimliği, bebeklik döneminden itibaren çocukların ağız ve diş sağlığı ile çene-yüz gelişimini izleyen ve tedavi eden, önleyici tedbirler de dahil olmak üzere diş hekimliğinin bir dalıdır. Bu dönemde çocuk diş hekimi bebek, çocuk ve ergenlerin ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarına göre her türlü profilaktik ve tedavi edici tedavi ve uygulamaları sağlayacaktır.

 

 

Çocuk Diş Hekimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Periodontal hastalık ve diş çürüğü, dünyada en sık görülen ağız ve diş hastalıklarından biridir. Çoğu insan tarafından bilinmeyen bu hastalıklar bulaşıcıdır. Bu nedenle ebeveynlerin kendileri ve çocukları için diş hekimi seçerken çok dikkatli olmaları gerekir.

  • Bir çocuk için diş hekimi seçerken ebeveynler öncelikle diş hekimi değil, çocuk ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış eğitim almış deneyimli bir çocuk diş hekimi seçmelidir.
  • Çocuğunuz için diş hekimi seçerken; doktorunuzun çocuğunuzu ağız ve diş sağlığı konusunda eğitmesine dikkat etmelisiniz.
  • Seçilen hekim hem aileyi hem de çocuğu ağız ve diş sağlığı konusunda eğitmelidir.
  • Bunlara ek olarak; çocuk diş hekimi seçerken, çocuk diş hekimi çocuğunuza nasıl davrandığını ve çocuğunuzla nasıl iletişim kurduğunu ve çocuğunuzun doktorunuzla nasıl bir etkileşim içinde olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir