Sitede Ara

Diş İmplant Tedavisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Vidalı diş uygulaması olarak da bilinen dental implant tedavisi, diş estetiğinin daha düzgün ve sağlıklı olması için yapılması gereken en önemli diş estetiği tedavilerinden birisidir. İmplant tedavisi sayesinde dişlerde mükemmel bir görünüm sağlanarak, kişinin özgüveni artırılmaktadır. Kişinin sosyal hayatını olumlu yönde etkileyen implant tedavisi sonrası oldukça dikkat edilmelidir. Bu yazının içeriğinde dental implant tedavisi sonrası sigara ve alkol tüketimi hakkında birçok soruya yanıt bulmuş olacaksınız.

İmplanttan Kaç Gün Sonra Sigara Ve Alkol İçilebilir?

Diş İmplant Tedavisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı
Diş İmplant Tedavisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

İmplant diş tedavisi sonrası en çok merak edilen ve araştırılan sorulardan birisi olan, dental implant uygulaması sonrası alkol ve sigara tüketimi herkesin merak ettiği konulardan biridir. İşlem sonrasında sigara ve alkol tüketmek oldukça riskli bir konudur. İmplant işleminden önce normal hayatında sigara ve alkol tüketen hastalar diğer hastalara göre riskli olduğu göz önünde bulundurulursa, implant işlemi sonrası alkol ve sigara tüketmek çok sağlıklı olmayacaktır. Bunun nedeni yapılan yapay diş köklerinin, kemikle kaynaşma aşamasındayken enfeksiyon kapma riskinin çok fazla olmasıdır. Bu sebepten dolayı iyileşme süresince doktorun belirlemiş olduğu zamandan sonra (ortalama 2-3 ay) sigara ve alkol tüketilmelidir. Bunun sebebi herkesin kemik yapısı ve kemik-kök kaynama süresi değişiklik göstermesidir. Doktorun önermiş olduğu süreye riayet edilmediği takdirde, implantlarda istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Diş İmplant İşlemi Sonrası Sigara Kullanımı

Dental implant işleminden sonra ilk hafta kesinlikle sigara tüketilmemelidir. Çünkü ameliyat sonrası vücut çok fazla kan pıhtısı üretmesi gerekecek, böylece dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı implant yapılmış olan bölgeyi korumuş ve iyileşme sürecini hızlandırmış olacaktır.

İlk haftalar sigara tüketmek diş iltihaplanması gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. İmplant diş tedavisi yapılan bölge hassas olacağından dolayı, sigara/alkol gibi hassas dokuya zarar verecek ve tahriş olmasına neden olacak tütün maddelerinin kullanımından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

İmplant Tedavisi Sonrası Alkol Tüketimi

Tedaviden sonraki dönemde doktorun belirlemiş olduğu plan dahilinde (ortalama 2-3 ay) alkolden uzak durulması gerekmektedir. Sonrasında da ise alkol ve kullanımı kontrollü ve kademeli olarak başlanabilir.

Diş İmplantı İşleminden Sonra Neden Sigara ve Alkol Tüketilmemelidir?

Diş İmplant Tedavisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı
Diş İmplant Tedavisi Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Yapılan araştırmalar sonucunda sigaranın içinde bulunan nikotinin, karbonmonoksitin ve alkolün içinde bulunan etanolün vidalı diş işleminin iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Bu nedenden dolayı sigara ve alkol tüketimi implant işlemi sonrasında kullanılmamalıdır.

Yapılan bir diğer çalışmaya göre; sigara ve alkol nedeniyle implant diş tedavisinin başarısızlık oranı hastaların sigara ve alkol tüketme miktarına göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Örneğin az seviyede sigara ve alkol tüketenlerde dental implant işleminde yüksek başarı sağlanırken, çok ve orta seviyede sigara ve alkol tüketenlerde ise daha düşük seviyelerde implant tedavisi başarısı saptanmıştır. Bunun için doktorun tedavi sürecinde belirlemiş olduğu iyileşme periyodundan sonra (ortalama 2-3 ay sonra, hastanın kemik yapısına göre değişkenlik gösterebilir), sigara ve alkol tüketimine kademeli olarak başlanabilir.

Sigara ve Alkol Tüketilmemesi Gereken Dönem Neden Yapılmalı?
⏪ İmplant Öncesi 1-2 Hafta ⏪ İmplant Öncesi Kemik yapısını güçlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak
⏩ İmplant Sonrası 2-3 Ay ⏩ İmplant Sonrası Kemik-Kök kaynaşmasını sağlamak

Ek Bilgi

Vidalı diş işleminden sonra elektronik sigara ve nikotin sakızı kullanmak kesinlikle uygun değildir. Çünkü bu ürünlerin de içeriğinde nikotin maddesi bulunmaktadır ve nikotin, dental implant sürecini olumsuz yönde etkileyen maddelerdendir. Bu yüzden alkol ve sigara kullanımı için geçerli olan tüm her şey elektronik sigara türevleri ve nikotin sakız içinde geçerlidir.

Diş implant sürecini en doğru ve verimli şekilde yöneten Antalya Panoramik Diş kliniği, alanında uzman diş hekimleriyle sizin için en doğru İmplant tedavisini gerçekleştiriyor. Antalya Panoramik diş kliniğinin uzman diş hekimleriyle iletişime geçerek, İmplant tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın