Sitede Ara

Diş Minesi Aşınması Tedavisi

Bu haftaki yazımızda yaşlanmaya ve özen gösterilmeyen diş sağlığı sonucu meydana gelen diş minesi aşınması hakkında merak edilen bütün soruları cevaplayacağız. Yazımızın içeriğinde; Diş aşınması nedir?, Diş minesi aşınması nasıl anlaşılır?, Diş aşınması neden olur?, Dişler nasıl aşınır?, Aşınan diş minesi nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevaplarına erişebilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Diş Minesi Aşınması Nedir?

Diş minesi aşınması, mine yapısında meydana gelen yıpranma ve erozyon halidir. Dişlerin en dış tabakasını saran doku diş minesi olarak adlandırılır. Beyaz renkli olan diş minesi zaman içerisinde kötü beslenme alışkanlıkları ve yetersiz ağız bakımı nedeniyle yıpranır. Bu duruma ise diş minesi aşınması adı verilir.

Diş Minesi Aşınmasının Nedenleri

Dişte aşınma birçok faktöre bağlı olarak oluşabilir. Öncelikle diş yüzeyinde aşınma belli bir süreçte meydana gelir. Diş bakımının dikkatsiz yapılması ve sigara kullanımı diş diplerinde aşınmanın en büyük nedenleri arasında yer alır. Bununla birlikte yaygın olarak diş minesi aşınmasına sebep olabilecek faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Diş gıcırdatma alışkanlığı diş ucu aşınmasına neden olur.
 • Aşırı diş sıkma diş eti aşınmasına yol açar. 
 • Asit erozyonu diş aşınması belirtilerinden biridir. 
 • Yanlış diş fırçası ve diş macunu kullanımı dişlerde aşınmaya neden olur.
 • Sigara ve alkol kullanımı nedeniyle diş yüzeyinde aşınma meydana gelir. 
 • Sert yiyecekler, aşırı sıcak ve soğuk içecekler diş diplerinde aşınma oluşmasına sebep olur. 

Diş Minesi Aşınması Belirtileri

Günlük diş bakımının yetersiz yapılması sonucu zaman içinde diş minesinde aşınmalar oluşmaya başlar. Belirgin olarak diş aşınmaları kendini hassasiyet ve sararma ile gösterir. Sıkça görülen diğer diş minesi aşınması belirtileri ise şu şekildedir:

 • Ön diş aşınması sonucu dişlerde tırtıklar ve çıkıntılar oluşması,
 • Arka diş aşınması sonucu çiğnemede hassasiyet hissedilmesi,
 • Dişlerde renklenme ve sararmalar meydana gelmesi,
 • Diş yüzeyinde pürüzlü bir görünüm ve
 • Diş yapısında kanama meydana gelmesi diş minesi aşınması belirtileri arasında yer almaktadır.

Diş Aşınması Nasıl Önlenir?

Diş aşınmasını önlemek için öncelikli olarak düzenli bir şekilde rutin diş muayenesine gidilmelidir. Diş hekimi tarafından yapılan bakımlar, diş aşınmasına çözüm sağlar. Diş aşınması ilerlemeden yapılacak diğer uygulamalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Asitli yiyeceklerin tüketiminin azaltılması,
 • Diş sağlığını destekleyici beslenme programı,
 • Günlük yeterli seviyede su tüketimi,
 • Diş yapısına uygun fırça kullanımı,
 • Diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlıklarından kurtulma, 
 • Dişlerin nazik hareketlerle fırçalanması ve
 • Diş rahatsızlıklarının en kısa zamanda tedavi edilmesiyle diş aşınmasının önüne geçilebilir. 

Diş Aşınması Nasıl Teşhis Edilir?

Diş aşınmasının teşhisi uzman diş hekimi tarafından konulur. Ancak kişi diş yapısında meydana gelen belirtiler sonucu diş aşınması konusunda fikir elde edebilir. Diş hekimi, aşınmanın boyutuna, hangi diş yüzeyinde aşınmanın gerçekleştiğine ve derinliğine bakarak hastaya özel tedavi yöntemini belirler.

Diş Minesi Aşınması Tedavisi

Diş minesi aşınması tedavisi hastanın durumuna ve rahatsızlığın belirtilerine göre uzman diş hekimi tarafından belirlenir. Diş minesi aşınmasının derecesine bağlı olarak tedavi yöntemleri farklılaşır. Mine koruyucu vernikler aşınmanın hafif olduğu zamanlarda uygulanır. İlerleyen diş minesi aşınması için kompozit dolgu tedavisi uygulanır. Bonding tedavisinde diş aşınması dolgu ile onarılır. Porselen lamina tedavisi, dişlerde aşınma tedavisi olarak tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Estetik bir görünüm sağlayan porselen kaplama dişteki aşınmaları iyileştirir. Diş minesi tahribatı ileri derece olan aşınmalar için diş protezleri tercih edilir.

Diş aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkan dentin yeri bakteri ve enfeksiyon oluşumuna neden olur bu da diş kaybına yol açabilir. Dolayısıyla diş kaybına neden olmadan aşınmaların tedavi edilmesi önemlidir. Erken teşhis diş aşınması için Kozmetik bonding tedavisi ve porselen diş kaplama tedavisi inceleyebilir, Özel Panoramik Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz.

SSS

Diş aşınması diş çürüğü müdür?

Hayır, diş aşınması diş çürüğü değildir. Diş aşınması, diş yüzeylerindeki mine tabakasının zarar görmesidir. Diş çürüğü ise bakteriyel nedenler sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Diş aşınması nasıl geriye döndürülür?

Diş aşınması ilerlediğinde geri döndürmek mümkün değildir. Ancak doğru bir diş bakımı ve tedavisi ile ilerlemesini durdurmak mümkündür.

Diş minesi aşınması nasıl anlaşılır?

Diş minesi aşınması, diş yüzeylerinde meydana gelen sararma ve şekil değişikliği ile anlaşılır.

Diş minesi kaybının sebebi nedir?

Diş minesi kaybının en önemli iki sebebi; dişlerde asit erozyonu olması ve dişlerin çok sert bir şekilde fırçalanmasıdır.

Diş minesi kendini yeniler mi?

Diş minesi kendini yenilemez. Diş minesinde hücre bulunmadığı için aşınma sonrası doku kendini onaramaz.

Diş aşınması ile çürük arasındaki fark nedir?

Diş minesi aşınması tedavi edilmediği takdirde diş çürüğü oluşabilir. Bu nedenle dişlerde aşınma hissedildiği zaman diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş minesi aşınması düzelir mi?

Diş minesi aşınması, diş hekimi tarafından uygulanan tedavi yöntemleriyle düzelir.

Dişler zamanla aşınır mı?

Evet, dişler zamanla aşınır. Sigara ve alkol kullanımı, asitli içecekler, sert yiyecekler ve kötü ağız bakımı dişlerin zamanla aşınmasına neden olur.

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın