DİŞETİ HASTALIKLARI

DİŞETİ HASTALIKLARI

 

Öncelikle diş etleri ile ilgilenen bilim dalı olan periodontolojiyi tanımlamak gerekir; periodontoloji, dişleri kemikte tutan dokuyu inceleyen bilim dalıdır. Ağızda bu yapılar dengeli ve uyumludur ancak ağız hijyeni bozulduğunda yani ağızda plak ve diş taşı bulunduğunda bu denge bozulmaya başlar ve diş eti cepleri dediğimiz patolojik durum ortaya çıkmaya başlar. Ağız hijyeni sağlanmazsa alttaki kemik dokusu erimeye başlayabilir ve sonunda diş eti çekilmesi dediğimiz duruma neden olabilir. Diş etleri çok şiddetli bir şekilde geri çekilirse dişler sallanır çünkü alveolar kemiğin desteği o kadar azalacaktır ki dişler çürük olmadan bile kaybedilecektir. Aslında bu yüzden yetişkinlerin %70’i dişlerini kaybeder, sanıldığı gibi çürük değil.

Sağlıklı dişeti açık pembe ve portakal kabuğu gibi pütürlü bir yapıdadır. Bu durumun devamlılığını sağlamak için iyi plak kontrolü olan ağız hijyeni sağlanmalı, fırçalama, diş ipi kullanma, diş fırçalama ve dil temizliği yapılmalıdır.

Dişeti hastalıklarının sebepleri nelerdir ?

 

İlk olarak, en büyük faktör kötü ağız hijyenidir. Ayrıca diyabet, ilaç kullanımı, kaplama ve dolgu marjlarının kötü hazırlanması, vitamin eksiklikleri, sigara kullanımı, genetik faktörler, gebelik dahil hormonal değişiklikler ve radyasyon tedavisi gibi bölgeye kan akışını bozan dış etkenler gibi bazı sistemik hastalıklardır.

Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni dişler üzerinde şeffaf ve yapışkan bir özellik gösteren plaktır. Düzenli olarak fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız, tükürüğünüzdeki mineraller plak üzerinde birikebilir ve tartar veya tartar adı verilen bir yapı oluşturabilir.

Diş eti hastalığı şeker hastalığı olan kişilerde daha sık görülür ve bu hastalarda diş kaybı daha sık görülür. Ancak bunlar uygun diş eti tedavisi ve iyi plak kontrolü ile önlenebilir.

Hamilelik sırasında diş etleri hassastır ve kanayabilir. Kanama aşırı ise diş hekimine başvurulmalıdır.

Dişeti hastalıklarının belirtileri nelerdir ?

 

  • Parlak görünen ve kızarmış dişetleri
  • Kaşınma hissi
  • Kanayan dişetleri

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir