Sitede Ara

Gömülü Dişler

Gömük dişler ya da bir diğer tabirle gömülü dişler, sürmesi gerekirken sürememiş diş eti ya da kemik atında kalmış dişlerdir. Özellikle 20’lik dişler bu grupta yer alır.

Tanı ve Uygulama

Sürme yaşı tamamlandığı halde normal okluzyonda yerini alamamış; kemik ve yumuşak doku içinde kalmış dişler gömülü dişler olarak tanımlanırken gömük dişin oluşması bireylerin genetik özellikleri, beslenme şekilleri, dişlerin fonksiyona katılım, ırksal değişiklikler gibi nedenlere göre de değişiklik gösterebilir. Genellikle erkeklerde 20–23, bayanlarda ise 21–22 yaşlar arasında bu durumla karşılaşılır. Gömülü dişlerin çene ve diğer diş yapılarına zarar vermemesi için derhal çekilmesi gerekir.

Gömük Dişler Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gömülü diş çekimi öncesinde diş hekiminiz tarafından çene ve diş yapınızın kontrolü yapılır ve yapılacak ameliyat hakkında sizlere bilgilendirmede bulunulur. Gömüşü diş ameliyatı öncesinde almanız gereken ilaçları aldıktan sonra dişetinin yarılarak altındaki dişin ortaya çıkarılıp çekilmesi ve dikiş atılması işlemi uygulanır.

Gömülü dişin olduğu bölgeye lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılır ve dişeti kesilerek gömülü diş alınır.  Bölge temizlenir, dikiş atılarak operasyon sahası korunur.ve işlem sonlandırılır.

Gömük Dişlerin Çekilmesinin Avantajları

Gömük veya gömülü diş çekimi kişinin ağız, çene ve diş sağlığı için gerekli bir operasyon olsa da ciddiyeti anlaşılmadığı için çoğu hasta tarafından göz ardı edilir.

Diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer.
Dişlerin sağlıklı bir şekilde sıralanmasına yardımcı olur.
Yer darlığı nedeniyle oluşan basınç ağrısını ortadan kaldırır.
Kist ve tümör oluşumunun önüne geçer.
Ortodontik tedavileri destekler.
Ağız kokusunu ortadan kaldırır, dişlerin daha rahat temizlenmesini sağlar.
Patolojik çene kırıklarının önüne geçer.

Gömülü diş çekiminin uygun olmadığı durumlar:

Gömülü 20’lik diş çekimi her hastaya uygulanamamaktadır.

Komşu diş veya yapılarda (sinir, damar vb.) yüksek hasar riski
Dişin protez yapımında kullanılacağı durumlar
Hastanın genel sağlık durumunun uygun olmadığı koşullar
Çok ileri yaştaki hastaların klinik ve radyografik olarak herhangi bir patolojik belirti vermeyen gömülü dişleri

Gömük diş ameliyatı sonra oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Gömülü diş ameliyatı sonrası hastanın elinde olan ya da olmayan nedenlerden dolayı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar arasında genellikle; ağrı, şişlik, ağız açmada kısıtlılık görülebilir. Gömük dişler çekildiğinde kişinin yanağında ödem oluşabilir ancak bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için yanak bölgesine ilk 24 saat soğuk tampon (buz kompres) yapılmalıdır.

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın