Sitede Ara

İmplant Diş Fiyatları Neden Değişiklik Gösterir?

Günümüzde en çok tercih edilen diş tedavilerinden biri olan implant uygulaması, çoğunlukla eksik diş tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. İmplant diş tedavisi sayesinde, kişiye hem görünüm açısından hemde işlevsellik açısından oldukça fayda sağlayan bir işlemdir.

Kişiye birçok açıdan fayda sağlayan diş implantları, fiyat açısından çokça değişiklik göstermektedir. Belli başlı metriklere göre değişen diş implantı fiyatları; kullanılan diş implantına, implant sayısına ve çene- kök yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu haftaki blog içeriğimizde ise, implant tedavisinin fiyatlarının hangi metriklere göre değiştiğini ele alacağız. İyi okumalar

Diş İmplantı Uygulamasında Fiyat Farkı Neden Olur?

Diş implantı tedavisine başlamadan önce kişinin, en çok dikkat ettiği ve önemsediği konulardan biri de diş implant fiyatıdır. İmplant fiyatları klinikten kliniğe hatta doktordan doktora bile değişiklik göstermektedir. Var olan bu değişiklik, implant diş fiyatları hakkında araştırma yapılmaya başlandığı itibaren fark edilmektedir. Buna ek olarak, implant diş fiyatlarındaki değişimin birçok sebebi olduğu sonucunu da ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu veriler sonucunda, İmplant diş fiyatılarının değişiklik göstermesinin başında, temel neden olarak implantın kalitesi, diş yapısının kökü vb. gibi sebepler geldiği de gözlemlenmektedir.  

Gelin hep beraber diş fiyatını etkileyen faktörleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant diş fiyatını etkileyen unsurların başında, genel olarak kalitesi ve doktorun deneyim gibi faktörler gelmektedir. Bu faktörleri detaylı bir şekilde incelediğimizde;

  • İmplant Markası

İmplant fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında şüphesiz diş implantı markası gelmektedir.  Günümüzde 200’e yakın diş implantı markası bulunmaktadır. Bu denli çeşitlilik beraberinde implant fiyatı farklılığını da getirmektedir. Örneğin; implant alanında tanınmış markalar daha pahalı olabiliyorken, sektörde yeni alan implant markaları daha uygun olabilir. Böylelikle implant tedavisi için uygulanan implant markaları, implant diş fiyatındaki değişimi etkilemektedir. İmplant markaları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için “En İyi İmplant Markaları ve Aralarındaki Farklar Nelerdir?” adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Hekimin Bilgi ve Birikimi

İmplant fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise, hekimin bilgi ve deneyimli olmasıdır. Hekimin bilgi ve tecrübe düzeyi arttıkça, diş implantı tedavisi için alacağı implant diş fiyatı da artmaktadır. Mesela; implant tedavisinde 10 yıllık tecrübesi olan bir diş hekiminin aldığı tedavi ücretiyle, diş implantı alanında 2 sene tecrübesi olan diş hekiminin almış olduğu ücret bir değildir. Buna göre; diş hekiminin deneyim ve tecrübeleri arttıkça almış olduğu tedavi ücreti de değişmektedir. 

  • Diş Kliniğin Lokasyonu

Diş kliniğinin lokasyonu implant fiyatını etkileyen bir metriktir. Lokasyonun şehrin merkezinde olması veya o bölgenin demografik yapısı, implant diş fiyatları konusunda değişiklik göstermesine neden olur. Bunu kısaca örneklemek gerekirse, Nişantaşı lokasyonlu bir diş kliniğindeki implant fiyatı daha yüksek olabiliyorken,Tuzla ve çevresinde bulunan bir diş kliniğindeki implant fiyatları daha uygun olabiliyor. Bu durum tamamen lokasyonla alakalı olduğundan yapılan işlem kalitesi vb. gibi durumları etkilememektedir.

  • İmplantın Cinsi

İmplant diş fiyatları, implantın cinsine göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin zirkonyum diş implantı kaplamalarıyla, porselen implant diş kaplamalarını ele alalım. Aslına bakılırsa iki tedavi yöntemi de birbirine benzer tedavilerdir. Tek farkları kullanım amaçlarıdır.  Zirkonyum kaplamalar, ışık geçirgenliği yoğunluğu olduğundan ve doğal dişle uyumluluğundan dolayı ve  CAD-CAM tarayıcılarla hazırlanmaktadır. Çünkü estetik görüntü daha önemlidir. Porselene metal kaplamalarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Tamamen tedavi amaçlıdır. Bu sebeple zirkonyum kaplama, porselen kaplamalara göre daha pahalı olabilir.

  • Kur Farkı

Kur farkları implant diş fiyatı prosedürlerini etkilemektedir. Çok fazla bir etkisi olmasa da çoklu yapılan implant tedavilerinde büyük farklar oluşturmaktadır.

  • İmplant Süreci

İmplant tedavi süreçleri de genel olarak implant fiyatını etkilemektedir.  Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin birden fazla implant uygulaması yapılacak ve işlem birkaç güne yayılacak. Bu gibi durumlarda tedavi süreci dikkate alınarak implant fiyatları oluşturulmaktadır.

Örnek Durumlarla İmplant Fiyatı Farkları

İmplant işlemlerinde implant diş fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini size örneklerle açıklayacağız. Bu örneklemeyi yaparken, yasal durumlardan dolayı temsili fiyatlarla örneklendirme yapmaktayız.

Diyelim ki; klinikte  2 farklı markaya ait implant markası kullanmaktayız. Birinci marka implant diş fiyatı 600$ iken ikinci implant diş fiyatı 850$ Buna göre örneklerini inceleyelim.

Örnek 1

Hastanın sağ tarafta 3, sol tarafta da 2 olmak üzere toplamda 5 adet dişi eksiktir. Yapılan tedavi planı sonucunda, 600$ implant diş yapılması planlandı. Dişler arka tarafta olduğundan dolayı estetik kaygı olmadığından, metal yapılı porselen yapılmasına karar verildi.Metal yapılı porselenin fiyatı, 300 TL’dir Buna göre hastanın ödemesi gereken ücret;

5 İmplant Fiyatı: 

11.294 TL

5 Diş Fiyatı:

1500 TL

Toplam

12,794 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Örnek 2

Yine aynı şekilde eksik diş adeti aynı, fakat hasta estetik kaygıları olduğundan dolayı zirkonyum porselen diş yapılması planlanmıştır. Zirkonyum porselen fiyatı 700 TL.  Buna ek olarak implant markası olarak da,  850$’lık olan implant markası seçildi. Buna göre hastanın ödemesi gereken tutar;

5 İmplant Fiyatı: 

16.002 TL

5 Diş Fiyatı:

3500 TL

Toplam

19.502 TL

Örnek 3

İki klinik düşünelim kliniklerden birisi Nişantaşı’nda diğer kliniğimiz ise, Tuzla’da bulunmaktadır. Buradaki fiyatları, aynı marka implant markası ve implant türüne göre karşılaştığımızda Nişantaşı’ndaki klinikte toplam implant fiyatı 18.500 iken, Tuzla’daki  diş klinikte  implant fiyatı 15.750 TL’ dir. İşlem olarak iki klinikte de, implant markası aynı ve implant çeşidi aynıdır.

Örnek 4

Şimdi de aynı işlem türünün aynı lokasyondaki kliniklerde farklı doktorlar tarafından yapıldığını ele alalım. Hastamız porselen diş implantı yaptıracak. Yaptıracağı implant diş markası da 600$. Kliniklerin lokasyonu da Mecidiyeköy’de. Buna göre hastamız A kliniğinde 

5 İmplant Fiyatı ( A Kliniği): 

11.296 TL

5 Diş Fiyatı:

1500

Toplam

16.000 (Hekim ücreti dahil)

5 İmplant Fiyatı ( B Kliniği): 

11.296 TL

5 Diş Fiyatı:

1500

Toplam

18.367 (Hekim ücreti dahil)

Örnek 5

Hastamız yine 5 ön dişine 850$’lık zirkonyum diş implantı yaptıracağını varsayalım. Yaptırdığı tarihi ise günümüz olarak değerlendirelim. Hastamız bu durumda ödeyeceği fiyat;

5 İmplant Fiyatı: 

16.002 TL

5 Diş Fiyatı:

3500 TL

Toplam

19.502 TL

Bu durumu 2 sene önce yaptırsaydı, o günki kuru baz aldığımızda;

5 İmplant Fiyatı: 

12.600 TL

5 Diş Fiyatı:

2850 TL

Toplam

15.450 TL 2021 (kuru nedeniyle ödeyeceği tutar.)

Diş implant tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SGK implant karşılar mı?

Dişlerinizde genel itibariyle eksik dişlerden kaynaklı işlevsel bozukluklar varsa yaptırmış olduğunuz diş implantı işlemleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat yaptırmış olduğunuz diş implantlarında, 4 dişe kadar olan işlemlerde, implant fiyatları SGK tarafından karşılanır.

TSS implant karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları; tetkikleri, diş eti tedavileri, çene tedavileri, ortodonti ve ameliyatları, implant tedavileri gibi uygulamalar teminat dışı uygulamalar kapsamındadır. Bu sebeple TSS implant diş fiyatlarını karşılamamaktadır.

Özel hastanelerde implant ne kadar?

Özel hastanelerde yapılan implant diş fiyatı ortalama olarak, 2.000 TL’den başlamaktadır. Bu fiyat diş kliniğinin lokasyonuna, diş doktorunun bilgi ve deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

Yerli implant fiyatları ne kadar?

Yerli implant fiyatları en çok tercih edilen implant türleri arasında yer almaktadır. Sıklıkla tercih edilen yerli implantların fiyatları genel olarak, 1200 TL’den başlamaktadır.

Straumann implant diş fiyatları ne kadar?

Straumann implantlar oldukça dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygun implant türlerinin başında gelmektedir. Bu sebeple Straumann implant fiyatı 15.000 Tl’den başlamaktadır.

Tek diş implant fiyatları ne kadar?

Yaptırmış olduğunuz tek diş implantı yaptıracağınız implant markasına göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 3.500’tl den başlamaktadır.

2023 İmplant fiyatları ne kadardır?

İmplant fiyatları hakkında net ve kesin bir şey söylemek çok olası değildir. Çünkü bu durum yaptıracağınız implant işlemine göre değişiklik göstermektedir. İmplant fiyatları hakkında kesin bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dişsiz ağızlarda komple implant ne kadardır?

Dişsiz ağızlarda komple implant yaptırmak oldukça zorlu bir süreçtir. Çokça meşakkatli olan işlem için ortalama tutar, 20.000 tl den başlamaktadır.

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın