Sitede Ara

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

Bu haftaki yazımızda implant tedavisi sonrası kişinin ağız bakımında hangi konulara dikkat etmesi gerektiğine değindik. İmplant tedavisi, diş kaybında veya eksikliğinde uygulanan bir tedavidir. Sağlıklı bir iyileşme süreci ve tedavinin uzun süreli kalıcılığını desteklemek için uygulama sonrası ağız bakımı önemlidir. Yazımızın içeriğinde bu dönemde ağız bakımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant tedavisinden sonra ağız bakımı, özenle yapılmalıdır. Özellikle implant tedavisinin ilk haftası iyileşmenin en iyi şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Bu süreçte ağız ve diş sağlığının normal zamandan daha fazla gözetilmesi gerekir. İmplant tedavisi sonrası ağızda şişlik olması ise olası yan etkiler arasındadır. Korkulacak bir durum değildir. Soğuk kompres uygulayarak şişliği indirmeniz mümkündür. Şişlik ile birlikte başlayan ağız bakımı sürecinde kişinin sağlığına dikkat etmesi; hem kendisi hem de tedavinin devamlılığı açısından fayda sağlamaktadır. Bu nedenle implant tedavisi sonrası ağız bakımında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. 

İmplant Sonrası Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

implant-sonrasi-agiz-bakiminda-dikakt-edilmesi-gerekenler
implant-sonrasi-agiz-bakiminda-dikkat-edilmesi-gerekenler
  • İmplant tedavisi sonrası 1 gün boyunca gargara uygulaması yapılmamalıdır. Ağız içerisinde tükürük birikmemelidir.
  • İmplant uygulanan bölgeye diş hekimi tarafından tampon yerleştirilir. Kanama durana kadar tampon kullanılır. Kanamanın durması ise yaklaşık 1 saat kadar sürer.
  • Cerrahi işlemden en az 2 saat kadar hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. 
  • İmplant uygulamasından 36 saat sonra gargara yapımı tavsiye edilir. Doktorun verdiği gargara ya da tuzlu su ile ağız içi çalkalanmalıdır. Gargara işlemi 1 dakika boyunca devam etmelidir. Uygulamanın ardından 30 dakika boyunca yemek yenmemelidir.
  • Fazla sıcak ya da soğuk içecek ve yemekler implantın çene kemiğine kaynamasını zorlaştırır. Bu yüzden daha yumuşak besinler tercih edilmeli; implant sonrası implanta baskı uygulayacak besinlerden kaçınmak gerekmektedir. 
  • Özellikle implant tedavisinden sonra ilk 2 gün olmak üzere 2 hafta boyunca dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Diş ipi kullanımı hafif bir şekilde yapılmalıdır. İmplantın uygulandığı kısımlara yavaş hareketlerle yaklaşılmalıdır. 
  • İmplant ameliyatından sonra diş hekimi tarafından verilen ağrı kesiciler ile ağız içindeki ağrılar iyileştirilebilir. 
  • İmplantta ilaç kullanımı uzman diş hekimi tarafından verilen antibiyotik ve ağrı kesiciler ile sağlanmalıdır. Diş hekimi harici tavsiye edilen bir ilaç kullanılmamalıdır. 
  • İmplant tedavisinin ardından ağızda hafif yaralar oluşabilir. Bu nedenle ilk 2 gün kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir.

İmplant tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Antalya İmplant Tedavisi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Uzman diş hekimlerimiz tarafından implant tedavisi olabilirsiniz. Randevu için bizimle form yoluyla ya da arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant sonrası ilaç kullanılır mı?

İmplant sonrası diş hekimi tarafından verilen ilaçlar kullanılır. Hekimin önermediği ilaçlar kullanılmamalı ya da bu konuda diş hekimi bilgilendirilmelidir.

İmplantın çabuk iyileşmesi için ne yapılmalı?

İmplantın çabuk iyileşmesi için ilk 2 gün çok önemlidir. Bu süre içerisinde ağız bakımı ve beslenme hassasiyet ile yapılmalıdır. Dişler yumuşak bir şekilde fırçalanmalı; besinler hafif bir şekilde tüketilmelidir. 

İmplant sonrası gargara ne zaman yapılır?

İmplant sonrası gargara tedavi sonrası 3. gününde yapılır. 

İmplant sonrası antibiyotik kullanmak şart mı?

İmplant sonrası antibiyotik kullanmak şart değildir. Diş hekimi kontrolünde antibiyotik kullanımına karar verilir. 

İmplant sonrası ağrı kaç gün sürer?

İmplant sonrası ağrı 3 gün kadar sürer. Ağrı durumlarında ağrı kesici ve soğuk kompres uygulanması tavsiye edilir. 

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın