Kanal Tedavileri

Günümüz diş hekimliğinin hedefleri arasında, var olan diş yapısını korumak ve dişi olabildiğince ağız içinde tutabilmek bulunmaktadır. Bu nedenle çok derin çürüklü, siniri enfekte olmuş ya da periodontal desteği azalmış olan dişlere son bir şans vermek amacıyla kanal tedavisi uygulanmaktadır. 

Tanı ve Uygulama

Bu tedavi yönteminde dişin enfeksiyonla kaplı sinir dokusu alınarak, hastanın ağrısını dindirilir. Kanal tedavisi ile hem ağız içi dokular eski sağlığına kavuşturulur hem de diş kurtarılmış, eski fonksiyonlarını geri kazanmış olur.

Kanal tedavisi nasıl yapılır

Öncelikle lokal anestezi uygulanarak, ilgili alanda hissizlik sağlanır. Ardından çürük doku temizlenerek, kök kanalı içerisindeki enfekte sinir dokuları uzaklaştırılır. İlgili diş özel solüsyonlar ve ilaçlar ile temizlenir. En son adımda ise biyouyumlu materyallerle, kök kanal anatomik şekline uygun olarak, kanallar doldurulur. Enfeksiyonun derecesine göre tek seans ya da birkaç seansta yapılabilen kanal tedavisi sonrasında hastada, ilgili alanda bir kaç gün hassasiyet olabilir.

Kanal tedavisi başarısı

Hekimin kanal tedavisindeki temel hedefi ağız içinde dişin varlığını koruması ve devam ettirebilmesidir. Yapılan işlemin başarılı olabilmesi içinse hastanın da ağız hijyeni ve bakımı için gerekenleri – diş fırçalama/diş ipi kullanımı/ara yüz fırçası kullanımı- düzenli bir şekilde yerine getiriyor olması gerekmektedir. İyi yapılan kanal tedavili bir dişin ömrü hekime, hastaya ve dokuya bağlı olarak değişebilmektedir.

Kanal tedavisi ile ilgili daha ayrıntılı bilgilendirme için kurumumuz tecrübeli hekimlerine başvurabilirsiniz.

Randevu Alın

0 242 259 22 66

Eğer dişlerinizde sarılık ya da kötü bir nefes kokusu mevcutsa uzman doktorlarımız sizler için en hızlı müdaheleyi yapacatır.

Randevu Alın