Pedodonti ( Çocuk Diş Hekimliği )

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Tanı ve Uygulama

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Pek çok insan süt dişlerinin değişeceği düşüncesiyle onları önemsemez. Halbuki 20 adet süt dişi bazı görevleri yerine getirmek üzere sürmektedir.

Süt dişlerinin ilk görevi; besinlerin sindirime hazırlanmasını sağlamaktır. Süt dişleri kendilerinden sonra gelecek olan daimi dişler için gerekli yeri korur ve daimi dişler sürerken onlara rehberlik eder. Özellikle çocuklarda sıkça görülen travma gibi dış etkenlere karşı alttaki sürekli diş germini korur. Bununla beraber süt dişlerinin fonasyon üzerinde de etkisi büyüktür. Konuşmanın düzgün bir şekilde gelişmesi süt dişlerinin sağlığına bağlıdır.

Ayrıca süt dişlerinin estetik fonksiyonu da vardır. Çocuk 6-7 yaslarında ön diş kayıplarını arkadaşlarında da gördüğü için normal karşılar ancak erken diş kayıpları psikolojik travmalara neden olabilir

İlk diş hekimi muayenesi çocuğun hayatında bir basamak teşkil eder. Çocuk 1 yaşına girdiği zaman pedodonti uzmanı ile tanıştırılmalıdır. Bu sayede hem çocukta beyaz önlük fobisi oluşmamış olur hem de anne babaya çocuğun ağız,  diş sağlığı ve beslenmesiyle ilgili faydalı bilgiler verilebilir.

Çocuktan çocuğa değişmekle birlikte genellikle dişin sürmesinden 1-2 ay önce, ortaya bazı belirtiler çıkabilmektedir. Bunlar salya akıtma, çocuğun bulduğu her şeyi ısırmaya çalışması, ağrı, ateşin yükselmesi, ödem, iştahsızlık, halsizlik ile karakterizedir.

Bebeğe çiğneyebileceği soğuk yiyecekler verilebilir. Soğuk yiyecek ve içecekler oda ısısındakilere oranla, bebeğin daha çok ilgisini çekecektir. Bebeğe diş kaşıyıcıları verilebilir. Bunlar yeterli gelmiyorsa da doktorunuza danışarak uygun bir ilaç kullanabilirsiniz.

Anne sütü ve mamalar doğal olarak şeker içerir. Bu dönemde bebeğin büyüme ve gelişimi aile için daha ön planda olduğu için daha iyi besleneceği düşüncesiyle süte veya mamaya şeker, bal katılır. Bu beslenme uyku arasında veya gece yatmadan önce bebeğe verilirse süt veya mama uzun süre dişlerle temasta kalarak içeriğindeki şeker nedeniyle çürük oluşumuna sebep olur. Özellikle uyku öncesi bebeğin ağız temizliğinin yapılmasına önem verilmelidir. Beslenme sonrası su içirilmesi de önemlidir.

Biberon Çürüğü Oluşumunu Engellemek İçin:

 • Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.
 • Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.
 • Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.
 • Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.
 • Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız
 • Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir
 • Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.
 • Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

Dişlerini fırçalarken ona yardım edin. Dişler sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce en az günde iki kez bir yetişkinin gözetiminde fırçalanmalıdır. Çocuğunuzu erken yaşlarda diş hekimi ile tanıştırın. Çürük oluşumunu önlemek için koruyucu önlemler alınmasını sağlayın. Biberon çürüğüne karşı biberon kullanımında dikkatli olun.

Çocuğunuzun yeterli miktarda flor almasını sağlayın. Diş hekiminizin önerisine göre flor içeren tabletlerden, flor içeren macun ve gargaralardan, diş hekimi tarafından yapılacak olan flor uygulamalarından faydalanın. Florun fazla kullanımı da zararlı olduğu için bu konuda mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Ayrıca çocukların ara öğünlerinde aldıkları abur cubur da şeker ve nişasta içerikleriyle çürük oluşumuna sebep oldukları için çocuğun öğünlerinin düzenli olmasına dikkat edin.

Genellikle 5 yaş altı çocuklarda parmak emme alışkanlığı zararsızdır. Fakat 6 yaştan sonra ilk daimi dişleri sürmeye başlar ve hala parmak emme alışkanlığı devam ediyorsa çocuğunuzun çene gelişiminde sorunlara yol açacaktır. Bu dönemde çene kemiği çok yumuşak olduğundan, parmak emme esnasında parmağın yaptığı basınçla, üst ön dişler ileri itilirken, alt ön dişler geri çekilir. Ayrıca üst damakta aşırı kubbeleşme oluşturur. Parmak emme alışkanlığın önüne geçme çalışmaları mümkün olduğunca erken başlamalıdır. 5 yaşından sonra çocuğunuz hala bu alışkanlığından vazgeçemiyorsa ilk etapta bir ödül ceza sisteminden faydalanabilirsiniz. Fakat problem hala çözülemiyorsa diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekiminizin hazırlayacağı apareyi çocuğunuzun kullanmasını sağlayarak bu kötü alışkanlığı çözebilirsiniz.

Çocuklar ağız ve diş bakımlarını her gün düzenli olarak yapsalar da dişler üzerindeki girintilere tam olarak ulaşamayabilirler. Yemek artıkları bu dar alanlarda tutunurken bakterilerin üremesi için uygun ortamlar oluşur ve diş çürük tehtidiyle karşı karşıya kalır. Fissür örtücüler bu girintilerin derinlerine kadar ulaşarak etkin bir tıkama sağlar ve dişler çürüğe karşı korunmuş olur.

Fissür Sealant Nasıl Uygulanır?

Dişler üzerinde aşındırma yapılmadığı veya minimum düzeyde yapıldığı için hızlı ve rahat bir uygulamadır. Ağrısızdır ve sadece bir seansta tamamlanır.

Fissür Sealant Ne Kadar Süre Ağızda Kalır?

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir maddelerdir. Sert gıdalar ve diş gıcırdatma bu uygulamanın kırılmasına veya düşmesine neden olabilir. Düzenli kontroller yapıldığında, bunlar zamanında tespit edilerek gerekli uygulamalar yapılacaktır. Şuna dikkat çekmek isteriz ki fissür örtücüler sadece koruyucu bir uygulamadır. Çocuğunuz ağız bakımına özen göstermiyorsa hiçbir yöntem çürüğü önleyemez.

Süt dişlerinin erken kaybında alttan gelen daimi dişin düzgün bir şekilde sürebilmesi için gerekli boşluğu korumak, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmesini önlemek amacıyla yer tutucular kullanılır. Böylece oluşması muhtemel çapraşıklıklar önlenmiş olur. Sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşittir. Sabit yer tutucular tek diş kaybında kullanılır ve sabittir. Hareketli yer tutucular birden fazla diş eksikliğinde kullanılır ve takıp çıkarılabilir.

Çocuklar sık sık çarparlar ya da düşerler. Bunun sonucunda hayatları boyunca rahatsız olacakları problemlerle karşılaşabilirler. Özellikle boks, futbol, basketbol, kayak, bisiklet gibi sporları yapan çocuklar risk altındadır. Bu çocuklarda üst çene dişleri üzerine takılan silikon şeffaf bir ağızlık yardımıyla dil dudak ısırma ve yırtılmaları önlendiği gibi bu plak(mouthguard) yastık görevi görerek dişleri de korur.

Darbe sonucu;

 • Eğer ön diş tamamen yerinden fırladıysa: Dişi hemen biraz sütün içine koyun bu mümkün değilse ağızda tükrük içinde tutarak mümkün olan en kısa süre içinde diş hekiminize başvurun. Dişi kesinlikle kurutmayın. En ideali 30 dk içinde tedaviye başlanmasıdır. Eğer şartlar uygunsa diş hekiminiz dişi yerine yerleştirerek gerekli tedaviyi yapacaktır.
 • Eğer ön dişlerinden biri veya birkaçı kırıldıysa:parçaları bulmaya çalışın ve mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde diş hekiminize başvurun. Bu esnada parçaları nemli tutmak önemlidir. Serum fizyolojik, süt ve hatta tükrük içinde tutmanız idealdir. Bu parçalar çok kuvvetli yapıştırıcılar ile (bonding) yerlerine yapıştırılabilirler.
 • Parçaları bulamadıysanız kırılan parça küçükse yerine dişle aynı renkte beyaz bir dolgu da yapılabilir. Kırık büyükse ortalama olarak 17 yaşından büyüklerde laminate veneerler veya kronlar düşünülebilir. Fakat daha küçük çocuklarda çene ve diş gelişimi tamamlanmadığından bu tip uygulamalar uygun olmayacaktır. Çocuk büyüyene kadar kırık yeri geçici olarak restore edilerek büyüme gelişimini tamamlaması beklenir.
 • Darbeden sonra herhangi bir problem görünmüyorsa: Mutlaka diş hekimi tarafından detaylı kontrol edilmeli ve röntgenler çekilmelidir. Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile herhangi bir komplikasyona karşı kontrol altında tutulmalı, belirli aralıklarla röntgenleri alınıp öncekilerle kıyaslanmalıdır.

Tüm bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için pedodonti kliniğimizin tecrübeli hekimlerinden randevu alabilirsiniz.

IMG_2506.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği
IMG_0782.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği
IMG_0647.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği
IMG_1601.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği
IMG_2170.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği
IMG_2200.jpg
Özel Panoramik Diş ve Ağız Sağlığı Kliniği

Randevu Alın

0 242 259 22 66

Eğer dişlerinizde sarılık ya da kötü bir nefes kokusu mevcutsa uzman doktorlarımız sizler için en hızlı müdaheleyi yapacatır.

Randevu Alın