Sitede Ara

Yüz Tiplerine Göre Diş Kaplama Modelleri

Dişler, kişinin dış görünüşünü büyük ölçüde etkileyen çok önemli bir etkendir. Kişinin dış görünüşünde bu denli etkili olan dişler, kaplama diş uygulamasıyla desteklenerek, bireyin yüz tipine en uygun diş yapısına sahip olması sağlanır. Böylelikle mükemmel ve kusursuz gülüş tasarımına sahip olabilirler. 

Bu haftaki yazımızda, kusursuz bir gülüş tasarımına sahip olmak isteyen erkek ve kadınların, yüz tiplerine uygun diş kaplama çeşitleri gibi birçok konu hakkında, sizlere bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kaplama Diş Modelleri Nelerdir?

Diş kaplama çeşitleri, günümüzde gülüş estetiğini destekleyen popüler tedavilerin başında gelmektedir. Kişinin gülüş estetiğini destekleyen kaplamalar, kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu kaplamalar, yapıldığı maddeye göre isimlendirilmektedir. Örneğin; zirkonyumdan yapılan ve oldukça dayanıklı olan zirkonyum kaplamalar, içeriğindeki zirkonyum alaşımından dolayı zirkonyum kaplama ismini almıştır. Öte yandan kişinin dişlerine doğal bir görünüm sağlayan porselen kaplamalar, porselen alaşımlı olduğu için porselen kaplama almışlardır. 

Farklı ihtiyaç ve isteklere hizmet eden kaplamalar, kişinin öncelikleri doğrultusunda kaplama tedavisi uygulanmaktadır. Eğer kişinin öncelikli tercihi tedavi amaçlı ise, zirkonyum kaplama yapılması daha doğru olacaktır. Fakat kişi gülüş tasarımını destekleyip, daha doğal ve net gülüşler elde etmek istiyorsa porselen kaplama tercih etmesi daha olası olacaktır.

Kaplama Diş Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaplama diş yaptıranların dikkat etmesi gereken önemli birkaç adım vardır. Bahsedilen diş kaplama seçiminde önemli adımların başında;

 • Diş rengi 
 • Kaplama çeşidi
 • Kaplamada kullanılan ana malzeme
 • Kaplamada kullanılan alt yapı malzemesi
 • Estetik bakış
 • Doğal dişlere olan benzerlik
 • Maliyet
 • Diş dokusuna uygunluk
 • Cinsiyet
 • Dudak yapısı
 • Çene kemiği
 • Yüz hatları  gelmektedir.

Diş kapla rengi tercih ederken, olabildiğince kendi doğal diş renginize yakın veya kendi diş renginizden 1-2 ton açık diş kaplama rengi tercih edilmelidir. Böylelikle doğala yakın dişler elde ederek, etkileyici gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Kaplama çeşidini belirlerken, mutlaka  öncelikli ihtiyaçlarınızı belirleyin. Bunun için ilk olarak yaptıracağınız kaplama dişin, tedavi amaçlı mı? yoksa gülüş estetiğini destekleme amaçlı mı? olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Böylece elde ettiğiniz sonuçlar daha doğru ve göz alıcı olacaktır.

Diş kaplama çeşitlerini belirlerken, kesinlikle kaplama da kullanılan malzemeye de dikkat edilmelidir. Bu noktada seçmiş olduğunuz öncelikli tedavi yöntemine göre belirlenmektedir. Tedavi amaçlı diş kaplama işlemlerinde, genel olarak zirkonyum alaşımlı kaplama diş modelleri kullanılırken, gülüş dizaynının ön planda olduğu tedavi planlarında, porselen diş kaplama çeşitleri tercih edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsur ise doğal dişlere olan benzerliktir. Bu sayede kaplamalar daha doğal olacağından dolayı, kimse dişinizde kaplama olduğunu anlamayacaktır.

Son olarak kaplama diş yaptıranların son olarak dikkat etmesi gereken nokta ise, cinsiyet, dudak, çene ve yüz hattı yapısıdır. Çünkü cinsiyete göre kaplama çeşitleri farklılık göstermektedir. Kadın ve erkeğe göre farklı diş kaplama işlemleri uygulanmaktadır. kaplama diş işlemleri yapılırken; kadın ve erkekte de yüz tipi, dudak yapısı, çene kemiği hattı baz alınır. Sonrasında yüz tipine en uygun kaplama diş formu oluşturulur.

Yüz Tiplerine Göre Diş Kaplama Modelleri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kaplama diş yaptıranların karar verirken, göz önünde bulundurması gereken unsurlardan biri de yüz tipine uygun  kaplama diş modelleridir. Seçmiş olduğunuz kaplama çeşidi ne olursa olsun, mutlaka yüz şekliniz ile uyum içinde olmalıdır. Bu sayede yapılan kaplamalar diş, çene dudak ve yüz hattıyla uyum içinde olacağından, asla sırıtmayarak doğal bir görüntü elde edilir.

Yüz şekillerine göre diş kaplama modelleri 4 farklı gruba ayrılmaktadır. 4 gruba ayrılan bu diş kaplama çeşitlerini seçmeden önce, yüz şeklinizi iyi bir şekilde analiz edip öyle tercihte bulunmalısınız. Böylece hayalinizdeki kaplama diş modeline kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Yüz Şekillerine Göre Kaplama Diş Modelleri Nelerdir?

 • Kalp şeklindeki küçük yüzler

Eğer yüzün orta kısmı en geniş kısımsa ve yüz hattı aşağı doğru daralıyorsa, sahip olunan yüz şekli kalp yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip olan bireyler, uzun ve kare formdaki diş kaplama çeşitlerinden uzak durmalıdır. Çünkü yüz tipi daha orantısız ve baskın duracaktır. Bu sebeple, daha yuvarlak formdaki kısa dişler tercih edilmelidir.

 • Oval ve dolgun yüzler

Oval ve yuvarlak yüz şekline sahip olanlar genelde, yüz uzunlukları eninden daha uzun olur. Ayrıca çene şekilleri de yuvarlaktır. Buna ek olarak, alın boyutları ise ne geniş ne dardır. Böyle bir yüz tipine sahip kişilerin oval ve dolgun yüz tipine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oval ve dolgun yüz tipine sahip insanlar, genel olarak köşeli dişlerden uzak durulmalıdır. Çünkü köşeli dişler yüze daha fazla vurgu yapacağından dolayı, yüz formu olduğundan daha oval olacaktır. Bu yüzden diş kaplama çeşidi seçerken, yüzünüze daha ince bir görüntü kazandıracak kare yada hafif dikdörtgen formundaki uzun dişler tercih edilmelidir.

 • Yuvarlak şekilli ve keskin

Yuvarlak yüz şekli belki de birçok kişinin sahip olduğu yüz tiplerinin başında gelmektedir. Bu yüz tipine sahip olan kişilerde belirgin olarak, yüzlerinin uzunluğuyla genişlikleri ile neredeyse birebir aynıdır. Yuvarlak yüz tipinde genellikle yanaklar ön plandadır. Fakat elmacık kemikleri dikkat çekmemektedir. Bu yüz tipine sahip olan bireyler, keskin açılı diş kaplama çeşitlerini tercih etmemelidirler. Bunun yerine yumuşatılmış köşelere sahip kaplama dişler daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü yumuşatılmış köşelere sahip kaplamalar yüz şeklini daha fazla ortaya çıkararak, daha göz alıcı bir görüntüye sahip olunması sağlanır.

 • Kare şekilli ve uzun yüzler

Kare yüz şekli günümüzde oldukça popüler olan bir yüz şeklidir. Kare formundaki yüz şekillerinde, kare bir alın yapısına, geniş bir elmacık kemiklere ve kara formundaki çene yapısına sahiptirler. kare ve uzun yüzlerde uzun formu diş şekillerinden kaçınılmalıdır. Çünkü yüzü olduğundan daha da uzun gösterecektir. Bu noktada elde edilmek istenen sonuç daha karakteristik bir yüz şeklidir.  Bu yüzden dolayı da mutlaka daha yuvarlak formdaki diş kaplama modelleri tercih edilmelidir.

Erkekler ve Kadınlar İçin Kaplama Diş Kaplama Modelleri Nasıl Olmalıdır? 

Kaplama diş yaptıranlar, Yüz tipine uygun diş kaplama seçeneğini belirledikten sonra, mutlaka cinsiyet ayrıntısını da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü cinsiyete göre yapılan diş kaplamaları erkeğe daha maskülen bir hava katarken, kadınlar da  ise daha maskülen bir hava yaratır. Böylelikle kişi tam anlamıyla gülüş tasarımını desteklemiş olur.

Erkeklerin Yüz Yapısına Göre Diş Kaplama Modelleri

Erkek yüz yapısına göre kaplamalar da dikkat edilen nokta, erkeğin maskülen görüntüsünün daha fazla ortaya çıkarılmasıdır. Erkek diş tipi diş kaplama uygulamalarında, dişlerin dudak altında görünmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple gülüş tasarımlarında sert ve köşeli görüntüler yaratacak işlemler yapılmaktadır. Örneğin erkekler de üst dişler daha uzun olarak modellenir. Böylece daha maskülen bir görüntü elde edilmiş olunur.

 • Agresif

Erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen modellerin başında agresif model gelmektedir. Agresif model kişiye daha güçlü ve cesur bir görüntü sağlar. Agresif model kaplama dişlerde,  öndeki 4 kesici diş ve köpek dişler aynı boyuta getirilir. Buna ek olarak kesici dişler köşeli bir forma uyarlanırken, kaninler düzleştirilir. 

 • Hollywood 

Adından da anlaşılacağı üzere Hollywood sanatçılarının sıkça tercih ettiği diş kaplama modelleridendir. Hollywood tipi kaplamada; agresif modele göre yan keser dişler, ön dişlere göre kısadır ve dişler genellikle hafif eğimli yapıda olup, köşeli formda olurlar. Agresif modeli tercih etmeyen erkekler, genellikle Hollywood diş kaplama modelini tercih ederler. 

 • Güçlü

Özellikle zirkonyum kaplamalarda ismini sıklıkla duyduğumuz güçlü görünümde, Dişler kare formuna yakın bir hale getirilir ve köpek dişlerin formu belirginleştirilir. Güçlü diş modeli çoğunlukla uzun yüz tipine sahip kişilere uygulanır. 

 • Olgun

Olgun diş kaplaması modelleri yapısı itibariyle, agresif ve güçlü modellerle benzerlik göstermektedirler. Farklı önü ise, köpek dişlerinin daha sivri ve keskin olmasıdır. Bu modeli daha çok yuvarlak yüz hattına sahip erkekler tercih etmesi daha doğru olacaktır

 • Baskın

Baskın model kaplama diş çeşitlerinde, öndeki yan keser dişler daha keskin tutulur. Köpek dişlerin ise daha belirgin olması için sivrileştirilir. Bu model genellikle daha dominant bir görüntü yakalamak isteyen erkeklerin, birincil tercihlerindendir.

 • Yumuşatılmış

Baskın modelin daha yumuşak halidir yumuşatılmış kaplama modelleri. Yumuşak formu modellerde, yan keserler santrallere göre daha kısa tutulur. Kaninler de yan keserlere göre daha uzun tutulur. Köpek dişler ise törpülenerek kaplamaya son hali verilir.

Kadınların Yüz Yapısına Göre Kaplama Modelleri

Kadın yüz tipine uygun kaplama modellerinde, kadınların dişiliği ön planda tutulur. Kadın diş tipi diş kaplama uygulamalarında, feminenliği sağlayacak yumuşak ve estetik tasarımlar yapılır. Böylelikle dişlerdeki feminen görüntü desteklenmiş olunur.

 • Geliştirilmiş

Kaplama dişlerde en çok tercih edilen modellerin başında gelmektedir. Hem orta keser hem de yan keser dişlere, yuvarlak form kazandırılır. 

 • Odaklanmış

Odaklanmış model diş kaplama modeli, geliştirilmiş model diş implantıyla benzerlik göstermektedir. Geliştirilmiş model kaplama dişlerden farkı ortadaki dişlerin köşelerinin olmamasıdır. Çoğunlukla kare veya oval yüz tipine sahip kadınlar tarafından tercih edilmesi doğrudur.

 • Fonksiyonel

Fonksiyonel kaplama diş modelleri, kadınlar olduğu kadar erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir modeldir. Bu kaplama diş çeşidinde, köpek dişleri ve ön yan keser uzun dişler diğer dişlere göre daha ön plandadır. Diğer diğerler ise daha yuvarlak bir form kazandırılır.

 • Doğal

Doğal diş yapısına en yakın kaplama diş modelidir. Doğal diş kaplama çeşitlerinde; yan keserler, ön ve köpek dişleri arasındaki seviyeler belirginleştirilir. Belirginleştirme sırasında, köpek dişler sivriliştirilirken, yan kesiciler ise yuvarlak hale getirilir.

 • Genç

Genç model diş kaplamalarında köpek dişler uzatılırken, sivri dişler belirginleştirilir. Bu sebeple tavşan diş kaplaması modeliyle benzerlik göstermektedir.

 • Oval

Minyon yüze sahip kadınlar için uygun bir diş kaplama modelidir. En estetik modellerden birisidir. Bu diş kaplama çeşidinde, köpek dişler de dahil olmak üzere tüm dişler oval görünümüne sahiptir.

Yüz Yapınıza Göre Gülüş Tasarım Estetiği

Gülüş tasarım estetiği günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.Genel olarak estetik kaygılardan dolayı yapılan gülüş tasarımı estetiği, kişinin sosyal hayatında daha özgüvenli bir birey olmasını sağlar. Böylelikle kişi sosyal yaşantısında daha güçlü gülüşler sergiler

Gülüş estetiği estetiğinin iyileştirilmesi için pek çok işlem yapılmaktadır. Bunların başında zirkonyum kaplama dişler, Empress diş kaplamaları, implant uygulamaları ve diş beyazlatma işlemleri gelmektedir. Yapılan bu işlemlerle daha güçlü gülüşler elde edebilirsiniz.

Gülüş tasarımı estetiğinde yapılan kaplama diş uygulamalarında, en önemli nokta yüz tipinize uygun olmasıdır. Bu nedenden dolayı, alanında uzman diş hekimleri yüz yapınızı ve diş renginizi doğru ederek sizin için en doğal gülüş tasarımını oluşturabilirler. Böylelikle sizlerde güçlü ve sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Panoramik diş kliniğinin alanında uzman diş doktorları ile iletişime geçerek yüz yapınıza en uygun doğal ve güçlü gülüş estetiğine sahip olabilirsiniz. Böylece hayalinizdeki gülüşlere acısız ve zahmetsiz bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın