Zirkonyum Kaplama Nedir

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Kaplama  Nedir? hakkında aklınızı kurcalayan tüm konuları yanıtlayacağımız yazımızı okuduktan sonra; dilediğiniz her an kliniğimiz Panoramik Diş Kliniği ziyaret edebilirsiniz.

Zirkonyum tedavisi, bildiğiniz diğer diş kaplama tedavileri ile benzer biçimde uygulanmaktadır. Diş kaplama tedavileri arasındaki en belirgin nokta; ilk olarak kaplama için kullanımı tercih edilen malzemenin türüdür. Tıpkı metal destekli kaplamalarda olduğu gibi; zirkonyum diş tedavisi uygulamasına geçilmeden önce ilk olarak kaplama yapılacak olan dişlerin üzerinde; gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Bu düzeltmeler ile diş; çoğu zaman küçültülür ve kaplamayı tam olarak üstüne oturtabilecek biçimde bir biçim verilir.

Dişlerde herhangi bir hasara sebebiyet vermeyen zirkonyum kaplama, özel olarak ölçüsü alınan ağız ve diş yapısına gore laboratuvar ortamında CAD/CAM teknolojisi ile üretime verilir. Orjinal dişe uygun renkte üretilmekte olan zirkonyum; alt yapının üzerine, porselen üst yapı olacak şekilde işlenir ve klinik ortamda dişle uyumlanması sağlanır. En son aşamada ise özel diş kaplama yapıştırıcılarının yardımına başvurularak; kaplama dişe yapıştırılır ve kalıcı olarak duracak halde dişe entegre edilir.

Zirkonyum DKaplamanın Avantajları Nedir?

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara oranla daha fazla olması sebebi ile; diş etlerinde koyu bir renk meydana gelmez ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde meydana gelebilecek olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlar önlenmiş olur. Bunun yanı sıra zirkonyum diş kaplamada; zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliği yardımıyla dişlerde meydana gelebilen mat imaj önlenerek, dişlerin orjinal haline en yakın görünüm alması sayesinde daha sağlıklı, daha saydam ve daha doğal bir görünüm elde edilir.

Zirkonyum kaplamanın güzel ve doğal his ile görünüm sunmasının yanı sıra; diş eti sağlınız açısından da kullanımı fazlası ile önemlidir. Çünkü, zirkonyum diş kaplamalar diş etleriyle diğer kaplamalara oranla daha uyumludur. Ve zirkonyum diş kaplama uygulaması dişlerin çevresindeki diş etinde; ileriki zamanlarda diş eti hastalığı görülmesi olasılığı metal destekli diş kaplamalarına oranla daha düşüktür.

Zirkonyum Diş Kaplama Öncesi & Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu hastaların Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? ile ilgili merak etmiş olduğu soruların en başında; zirkonyum diş kaplama ağrı yapar mı? konusu gelmektedir. Söz konusu işlem öncesi kesim olduğu takdirde hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu durum, hastanın işlem sırasında herhangi bir ağrı yahut acı hissetmesini önlemektedir.

Zirkonyum uygulaması öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken konular fazla değildir. Ayrıca uygulanması ve kullanımı son derece kolaydır. Tedavi kısa bir müddet süreceği ve genellikle birkaç günlük bir süreç içerisinde tamamlanacağı için; tedaviniz tamamlandıktan sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Özellikle dişlerinizde yahut diş etlerinizde herhangi bir tıbbi sıkıntı söz konusu değil ise; tedavi sürecinizin 1 hafta kadar kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanması dahi mümkündür.

Zirkonyum kaplamanın yapıldığı gün ve o günün akabindeki bir hafta süresince aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınmalısınız. Yapışkan ve sert gıdalar tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Eğer diş hekiminiz sizi kısa süre içerisinde kontrole çağırdı ise bu randevuyu aksatmamalısınız. Zirkonyum diş kaplama alışma süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte; çoğu hastamız 5 ila 10 gün içerisinde sanki dişlerinde hiçbir şey yokmuşçasına konforlu hisse ulaştıklarını ve zirkonyum kaplamaya son derece hızlı adapte olduklarını belirtmektedirler.

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır? konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir