Sitede Ara

Zirkonyum mu Lamine mi? (Kaplama Çeşitleri)

 “Zirkonyum mu Lamine mi?” günümüzde diş kaplama yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Zirkonyum kaplama ve lamine uygulaması; diş kaplama çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Her iki uygulamanın da kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. 

Bu yazımızda gülüş estetiği kapsamında uygulanan zirkonyum uygulaması ve lamine diş kaplama hakkında kısa bilgiler verip size berrak bir karşılaştırma sunacağız. Zirkonyum mu lamine mi tercih edilmeli başlığı altında diş kaplama uygulamaları hakkında merak edilen soruları ise cevaplandırmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Zirkonyum mu Laminate Veneer mi Yapılmalı? 

Gülüş estetiğiniz için gerekli olan kaplama yöntemi muayene sırasında uzman diş hekiminiz tarafından belirlenir. Estetik bir görünüm için hastanın beklentilerine uygun en iyi tedavi yöntemine karar verilir. Zirkonyum mu lamine mi diye kararı verilirken; diş yapısı, diş yüzeyindeki mine dokusu, dişteki aşınmaların oranı gibi faktörler değerlendirilir. 

Zirkonyum Kaplama Tedavisi

Zirkonyum kaplama, kişinin gülüş estetiğini iyileştirmek ve diş yapısında meydana gelen bozuklukları gidermek için yapılır. Dayanıklı yapısı ve doğallığıyla en çok tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden biridir. Canlılığını kaybeden ve deformasyona uğrayan diş yapısı kaplama ile iyileştirilir. 

Zirkonyum uygulaması uzman diş hekimi tarafından lokal anestezi altında yapılır. Öncelikle muayene sırasında kaplama modeli için dişlerin ölçüsü alınır. Kaplama, doğal diş rengine ve yapısına uygun olarak bilgisayar destekli sistemler aracılığıyla tasarlanır. Hazırlanan zirkonyum, dişleri çevreleyecek şekilde özel bir yapıştırıcı ile uygulanır. 

Uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek için zirkonyum diş kaplama adlı sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Lamine Kaplama Tedavisi

Lamine diş uygulaması, dişlerin ön yüzeyine tek tek uygulanan özel kaplama yöntemidir. Laminate veneer ve yaprak porselen olarak da adlandırılır. Doğal görünümlü cam seramik yapısı, estetik bir görünüm sağlar. Koruyucu tedavi olarak uygulanan laminate veneer dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanım imkanı sunar.

Muayene sırasında diş ölçüsü alınarak geçici dişler yapılır. Lokal anesteziyle diş yapısına minimal bir kesim uygulanarak çok az bir doku alınır. Hazırlanan ince porselen yapraklar resin aracılığıyla dişe yapıştırılır. Dişlerin doğal dokusu ve rengi korunarak etkili bir diş görünümü elde edilir. 

Lamine kaplama tedavisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için porselen diş kaplama adlı hizmet sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Zirkonyum mu Lamine mi Tercih Edilmelidir? 

Zirkonyum mu Lamine mi?
Zirkonyum mu Lamine mi? (Kaplama Çeşitleri)

Zirkonyum diş kaplama ve lamine diş kaplama hakkında merak edilen soruları sizin için cevapladık.

Ön dişlerimin görünümden memnun değilim. Ancak arkadaşlarımın dişlerimi yaptırdığını bilmesini de istemiyorum.

Lamine kaplama dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için uygun bir tedavi yöntemidir. Kaplama cam seramikten yapıldığı için şeffaf bir yapıdadır. Böylelikle doğal dişleriniz ile uyum sağlar. Doğal görünümü sayesinde diş kaplama yaptırdığınızı arkadaşlarınız kolay kolay fark etmezler. 

5 yıl önce 3 dişim için porselen kaplama yaptırmıştım. Ancak zaman içinde diğer dişlerimde de renklenme oluşmaya başladı. Lamine mi zirkonyum mu; hangisi benim için ideal?

Zirkonyum, lamine tedavisinin ardından yapılabilir. Dişlerinizin tamamında deformasyon mevcut ise zirkonyum tedavisi sizin için ideal olacaktır. 

Dişime dolgu yaptırdım ancak sonucundan memnun değilim. 

Dolgu gibi tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda zirkonyum kaplama dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olabilmektedir. 

Dişlerimde sararma ve çiziklere sahibim. İki tane de eksik dişim var. Diş tedavime zirkonyum mu porselen mi yardımcı olur? 

Zirkonyum, dayanıklı bir yapı olduğu için diş tedavilerinde alt yapı malzemesi olarak da kullanılır. Lamine uygulaması ise köprü tedavisinde kullanılmamaktadır. Eksik dişlerinizin tedavisi ve renklenmeleriniz için zirkonyum kaplama daha uygun olacaktır. 

Ön dişlerimde yoğun bir sararma var ancak bütün dişlerimde aynı sorunu yaşamıyorum.

Sararan dişlerin tedavisinde lamine kaplama tercih edebilirsiniz. Lamine kaplama, dişlerin doğal yapısında köklü değişikliklere yol açmaz. Estetik ihtiyacı olan dişe uygun olarak tasarlanır.

Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Neler?

Sağlamlık Estetik DoğallıkKalıcılıkMaliyet 
Zirkonyum KaplamaDayanıklıDoğal diş Dişin doğal rengi10 – 15 YılDaha uygun fiyat
Lamine KaplamaBakım gerektirirYarı saydam – uyumluŞeffaf Yapı – uyumlu5 -10 YılDaha yüksek fiyat

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum ve porselen farkı nedir? 

Zirkonyum kaplamada diş yüzeyi tamamen kaplanır. Lamine kaplamada ise dişin ön yüzüne kaplama tek tek yapılır. 

Lamine diş ömrü ne kadardır?

Lamine diş tedavisi, 10 yıla kadar etkisini sürdürebilir. Aşınmaya karşı yüksek dirence sahiptir. Kahve, sigara ve çay gibi dış etkenlere maruz kaldığında renginde herhangi bir değişiklik meydana gelmez. 

Lamine diş kullanışlı mı? 

Lamine kaplama oldukça kullanışlı ve faydalı bir yöntemdir. Diş yapısına estetik bir görünüm sunarak; diş lekesi ve diş taşı oluşumunu minimum seviyeye indirir. 

Zirkonyum alerji yapar mı?

Zirkonyum içeriğinde metal içermez bu sebeple alerjik reaksiyona neden olmaz. Acısız bir diş kaplama yöntemidir; gönül rahatlığı ile yaptırılabilir. 

Zirkonyum kaplama tedavisinde acı hissedilir mi? (Zirkonyum kaplama diş sızlaması yapar mı?) 

Zirkonyum kaplama, lokal anestezi altında uygulanır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Kaplama, zirkonya adındaki güçlü malzemeden yapıldığı için dış etkenlere karşı dayanıklı yapıdadır. Aşırı sıcak ve soğuk gıdalara karşı hassas değildir. Dolayısıyla, işlem sonrasında da pek acı veya ağrı hissedilmez. 

Mesaj Gönder

Bize Ulaşın

Hızlı İletişim

Hemen Bizimle İletişime geçin

Online Randevu

Randevu Alın