icon instagram facebook logo türkçe Rusça Rusça Rusça fr

randevu

İmplant

implant ˜MPLANT html 42fb97b0Doğal dişlere en yakın özellikleri taşıyan diş implantları, köprü ve klasik protezlere göre çok daha güzel çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlayarak, daha doğal ve estetik bir görünüm sağlar. Yeterli bilgi, tecrübe, donanım ve doğru teşhis ile uygulandığında olağanüstü başarılı sonuçlar aldığımız bir uygulamadır.İmplant destekli protezler sayesinde, ana dişleriniz gibi çiğneme yapabilecek ve çok daha estetik bir görünüme ulaşabileceksiniz.

İmplant Kimlere Uygulanır?

Eğer implant yerleştirmek için yeterli kemik varsa herkese implant uygulanabilir. Genel sağlık durumu iyi olan hastalarda implanta engel olacak bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastaların büyümesinin tamamlanması beklenebilir.

İmplant Uygulamasının Yararları Nelerdir?

İmplant uygulaması oldukça güvenilir, sağlam ve rahat bir uygulamadır. Köprüde olduğu gibi boşluğun yanındaki sağlıklı dişleriniz zarar görmez.alternatiflerine göre çok daha uzun ömürlüdür.Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinden kaynaklanan psikolojik bozuklukları da ortadan kaldıracaktır.

İmplantlar Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Eğer implant için uygun ve yeterli kemik varsa her durumda implant uygulanabilir.

İmplant Uygulanırken Acı Hissedilebilir mi?

Günümüzün gelişmiş anestezik maddeleri ve teknikleriyle acı hissetmezsiniz. Tercihe göre lokal anestezi veya genel anestezi uygulanabilir. Operasyondan sonra ağrı kesici alarak oldukça kolay geçirebileceğiniz bir ağrınız olabilir. Bu konuda diğer hastalarımızla da implant sonrası nasıl hissettiklerini sormanızı isteriz.

Tedavi Süresi Ne Kadar?

İmplant operasyonları kliniğimizde 10 dk içinde bile yapılabiliyor. Yapılacak operasyon şekline göre bu süre değişebilir. İmplant uygulamasından sonra genellikle 3. Ayda işlem bitirilir. Bu 3 ay boyunca hekiminiz kullanabileceğiniz geçici protezler yaparak normal hayatınıza rahatca devam edebilmenizi sağlayacaktır.

İmplant Uygulamasından Hemen Sonra Protezler Takılabilir mi?

İmplantlarınızın kemik ile tam kaynaşmasını sağlamak için ilk 2 veya 3 ay boyunca implantınıza iletilen kuvvetlerin en aza indirgenmesi gerekir. Bu iyileşme sürecinizde doktorunuz size uygun bir geçici protez hazırlayarak normal hayatınızı sürdürmenizi sağlayacaktır. İmplant ve çene kemiğinizin kaynaşması tamamlandıktan sonra kalıcı dişler implantınızın üzerine yerleştirilecektir.

İmplantların Temizliği Ne Kadar Önemli?

En az kendi dişleriniz kadar, hatta daha da önemlidir. İmpantların temizliği normal ağız bakımından pek te farklı değildir. İmplantlarınızın temizliği konusunda diş hekiminiz size ayrıntılı açıklamayı yapacaktır.

İmplant Üstüne Yapılacak Protezler Nasıldır?

implant implant ˜MPLANT html 224b48f7
İmplant Üzeri Hareketli Protez İmplant Üzeri Sabit Protez

İmplant üzeri protezler vakaya göre değişmektedir. Bunlar hasta tarafından çıkarılabilenler(hareketli) ve dişhekimi tarafından çıkarılabilenler(sabit) şeklindedir. Her iki planlamanın da avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Sizin için uygun olan tasarımı hekiminizle birlikte planlayabilirsiniz.

Eksik Her Diş İçin Bir İmplant Gerekir mi?

implant ˜MPLANT html m7a06b4a8

Hayır. Eğer eksik diş sayısı birden fazlaysa, dişsiz bölgeye bağlı olarak implantlarınız yukarıdaki gibi köprü şeklinde planlanabilir.

İmplant Tedavisi Pahalı Mıdır?

Alternatif yöntemlere göre daha pahalı görünse de avantajları düşünüldüğünde fiyatını karşıladığı görülecektir. Örneğin klasik köprü protezi uygulandığında ödenecek ücret, implanttakine oranla az olabilir fakat, düşünüldüğünde kaybedilmiş dişin önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülmediği, hem de implantın uzun dönemdeki başarısının diğer tedavilere oranla çok daha yüksek olduğu görülecektir. Ayrıca implantı ileriye dönük bir yatırım olarak da görebilirsiniz, çünkü implant ömürlük bir uygulamadır. Bugün yerleştirilen implantınızı, yarın diğer dişlerinizi de kaybederseniz gerekecek implantlardan biri olarak görebilirsiniz

İmplant Uygulamasında Karşılaşabileceğim Riskler Nelerdir?

İmplant uygulamasında diş çekimi gibi işlemler veya diğer cerrahi uygulamalarda karşılaşılabilecek risklerden farklı bir risk söz konusu değildir. Erken dönemde alerji ve enfeksiyon, protezlerin tamamlanmasından sonraki dönemde ise yeterli hijyenin sağlanmamasına bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönemde sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

  • Klasik sistemlere göre biraz daha pahalı olması

İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • Çok daha iyi estetik görünüm
  • Çiğneme daha iyi hale gelir, hasta her istediğini yiyebilir
  • Özgüven geri kazanılır, daha iyi bir sosyal yaşam
  • Her seyi yiyebilmeye bağlı olarak dengeli beslenme

İmplant Başarısında Etken Faktörler Nelerdir?

Başarılı bir implant uygulaması için öncelikle hasta sitemik olarak sağlıklı ve iyileşme gücü yerinde olmalıdır. Örneğin kontrol edilemeyen diabet hastalığı varlığında implant riske girebilir. Hasta ayrıntılı bir şekilde muayene edilmeli, uygun tedavi şekli ve uygun implant belirlenmelidir. Ayrıca implant başarısı için hastanın özenli ağız bakımı da çok önemli bir etkendir. Sigara ve alkol kullanımı da implantın başarısını olumsuz yönde etkilemektedir.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantın ömrü birçok faktöre bağlıdır. Hastanın sistemik durumu ve implantların temizliği bunların sadece ikisidir. Gerekli bakım yapıldığında bir ömür boyu sorunsuzca ağızda kalabilirler.

İmplant Uygulama Kararında Yaş Etken Faktör mü?

Bu konuda sağlık yaştan çok daha önemlidir. İleri yaşlardaki birçok hastanın cerrahi riskleri, yaşı genç fakat kontrol edilemeyen sistemik hastalığı bulunan hastalara göre daha azdır.

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar doku dostu maddelerden yapıldıklarından ve canlı bir organizmanın parçası olmadıklarından vücudunuz bunlara karşı antikor geliştirmez. Böbrek veya kalp transplantasyonunda olduğu gibi vücudun reddetmesi söz konusu değildir.

İmplant Kansere Sebep Olur mu?

Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğuna dair bir bulgu yoktur.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Zaman Alıyor?

İmplantınızın kemikle kaynaşma süresiyle doğrudan ilişkili olan bu süre sistemik sağlık durumunuz, ilgili bölgedeki kemiğin yapısı ve uygulanacak işleme bağlıdır. İmplant operasyonları günümüzde sadece 10 dk içinde bile yapılabiliyor. Çekimi planlanan diş ve bölgedeki kemiğin yapısına göre toplam süre değişebilir. Genellikle uygulamadan sonraki 3. Veya 4. Ayda işlem bitirilir. Bu süre implantın kemiğiniz ile tam bir birleşme sağlaması için gereklidir. Fakat bu süreyi kısaltacak değişik implant tipleri de mevcuttur. Hekiminiz hangisinin sizin için uygun olacağını anlatacaktır.