Çene Kistleri

 Çene kistleri, küresel ve balon şeklinde, merkezden çevreye doğru genişleyerek büyüyen, epitelle döşeli, bağ dokusu kapsülüyle çevrili, sıvı veya yarı katı kıvamda materyalle dolu patolojik yapılardır.

Tanı ve Uygulama

Erken dönemde fark edilemeyebilen çene kistleri, zaman içerisinde kemik içerisinde büyüyebilirler. Fark edildikleri zaman, çene kemiğine ve çevre dokulara verdiği zararlar, diş hekimi ya da çene cerrahı tarafından değerlendirilmelidir. Çene kistleri zamanla kemik içerisindeki sinirler üzerine baskı uygulayarak: çene uyuşukluklarına, ilgili bölgedeki dişlerin nekrozuna, sallanmasına ya da yer değiştirmesine sebep olabilir. Boyutları çok ileri seviyedeyse, kist, çene kemiğinde kırılmalara dahi yol açabilir. Erken teşhis ve tedavi bu olumsuz sonuçlardan korunmak için çok önemlidir.

Çene kistlerinin tedavi yöntemleri

Öncelikle biyopsi yapılarak kistin yapısı tespit edilir. Ardından alanında uzman bir cerrah tarafından yapılan cerrahi müdahale ile, kist yapısı temizlenir. Cerrahi müdahale, hastaya, lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilmektedir. 

Bu tarz problemlerle karşılaşmamak için düzenli aralıklarla diş hekimine başvurulmalıdır. Yine kist tedavisi için alanında tecrübeli çene cerrahımıza başvurabilirsiniz. 

 

Randevu Alın

0 242 259 22 66

Eğer dişlerinizde sarılık ya da kötü bir nefes kokusu mevcutsa uzman doktorlarımız sizler için en hızlı müdaheleyi yapacatır.

Randevu Alın